Jak przygotować wyprawkę dla królika.
Zdecydowałeś się na opiekę nad królikiem ?
Niesie to ze sobą pewne zobowiązania i odpowiedzialność. Wspólnie pomożemy ci zorganizować idealną wyprawkę i odpowiedzieć na wszelkie pytania dotyczące hodowli tych uroczych stworzeń.
Najważniejszy jest wybór KLATKI:
Im większa tym, lepsza :). Królik powinien spokojnie się w niej rozprostować i czuć się w niej swobodnie. Powinna być łatwa w użytkowaniu przez opiekuna, prosta do utrzymania higieny, i wykonana z trwałych elementów.
Wyposażenie:
KUWETA — To miejsce do załatwiania potrzeb fizjologicznych zajęczaka, występują w różnych kształtach, najczęściej narożne. Wypełniamy ich materiałem, który dobrze pochłania zapachy i wilgoć.
POIDEŁKO — zapewniamy stały dostęp do wody, bardzo ważne też by codziennie była ona zmieniana na świeżą. Wodę najlepiej podawać w poidełku tak, aby nie ulegała ona zanieczyszczeniom przez ściółkę.
MISKA NA POKARM — W wyborze miski warto zwrócić, uwagę na to oby była stabilna i dość ciężka np. ceramiczna lub aby posiadała funkcje montowania do klatki, w ten sposób unikniemy wysypywania pokarmu z miski.
KARMIDŁO NA SIANO — Najczęściej metalowe, w formie zawieszanego paśnika, lub wiszącej kuli. Siano, tak samo jak woda powinno być dostępne cały czas dla królika. Jest ono podstawą diety i pełni bardzo ważną funkcję w procesie trawienia pokarmu.
ŚCIÓŁKA — Najpopularniejszymi rodzajami podłoża są.: słoma, drewniany granulat, podłoże kukurydziane, trociny, podłoże konopne, wióry dębowe. Ważne jest, aby podłoże dobrze pochłaniało wilgoć i zapachy.
ŻYWIENIE — Podstawą diety królika są siano i zioła. Siano powinno stanowić 80% diety, natomiast reszta to różnorodne zioła oraz warzywa i owoce, bogate w witaminy i minerały. W sklepach zoologicznych znajdują się też gotowe, pełnowartościowe karmy zawierające zbilansowane proporcje traw, ziół oraz warzyw względem potrzeb królika.
ZABAWKI — Warto urozmaicać codzienność naszego podopiecznego w różne atrakcje i zabawki. Mogą być to tunele dla królików, przypominające prawdziwe, gryzaki naturalne w formie gałęzi wierzby, jabłoni, gruszy, suszonych ziół, korzeni, warzyw. Oprócz atrakcji przysmaki te pełnią bardzo ważną funkcję w naturalnym przycieraniu zębów u zajęczaków. Ciekawą propozycją są również zabawki z funkcją wsypywania do nich karmy lub przysmaków, oraz zabawki interaktywne.
DODATKOWO:
Warto wyposażyć się również w transporter dla królika, który pozwoli bezpiecznie przetransportować zwierze np. do weterynarza w razie nagłej wizyty.
Dbając o higienę naszego pupila, pamiętajmy o regularnym przycinaniu pazurów za pomocą specjalnych cążków lub udać się z tym na wizytę do weterynarza. Kontrolujmy też stan uzębienia u naszego królika.
Dbajmy o futerko naszego królika poprzez regularne czesanie, nie dopuśćmy do niekomfortowych, a nawet bolesnych kołtunów.
Poświęcajmy jak najwięcej czasu naszemu królikowi, są to stworzenia bardzo towarzyskie, ciekawskie i kontaktowe.