Papuga falista – wszystko o jej hodowli

23 lutego 2024by administrator0

Gatunek tej niewielkiej papugi  jest  towarzyski, ciekawski i raczej łatwy w hodowli. Dlatego od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród  hodowców ptaków zarówno poczatkujacych jak i tych  bardziej doświadczonych. Oczywiście jednak z jego opieką wiąże się z kilka ważnych  aspektów, które trzeba uwzględnić podczas sprawowania opieki nad papugami. Jak zatem poprawnie opiekować się papugą falistą ? Poniżej przedstawimy zbiór cennych wskazówek;

WYGLĄD I POCHODZENIE

Papugi faliste pochodzą z Australii. W naturze żyją one w dużych stadach oraz są w ciągłej wędrówce w celu poszukiwaniu pożywienia. Zamieszkują centralne tereny kontynentu głównie obszary trawiaste, nadrzeczne zadrzewienia oraz tereny rolnicze. To mały ptak, który może osiągnąć maksymalnie 20 cm, zaś waga średnio 28-32 g. W naturze papużka jest zielona, natomiast wszystkie inne kolory zostały stworzone przez człowieka łącząc w pary różne osobniki, o odmiennych odcieniach barwnych. Obecnie jest około 30-35 różnych odmian barwnych papużek falistych. W naturze długość życia papużki wynosi 8-10 lat, zaś w dobrych warunkach hodowlanych żyją one najczęściej około 12-14 lat, ale trzeba im stworzyć odpowiednie warunki hodowlane i oczywiście zadbać o dobrą dietę. Wiek papugi falistej można określić na podstawie woskówki nosa, jak również pierścienia wokół tęczówki ptaka. Woskówka młodego zwierzęcia ma jasne umaszczenie. Pierścień wokół tęczówki jest prawie niezauważalny lub nie ma go w ogóle, przez co oko jest prawie czarne. Natomiast u dorosłych ptaków jest on wyraźnie widoczny. Kolor woskówki nosowej jest również bardziej intensywny. Jednak w niektórych kolorach mogą wystąpić różnice. Po zrzuceniu piór w okresie młodocianym (między trzecim a siódmym miesiącem życia) papuga falista staje się dojrzała płciowo.

ROZPOZNANIE PŁCI

Określenie płci papugi falistej nie jest takie proste, ponieważ kolorowe upierzenie występuje zarówno u samców, jak i samic. Jedynie tzw. woskówka pozwala wywnioskować płeć ptaka tego gatunku. Woskówka samicy jest zazwyczaj brązowa, natomiast u samca – niebieska. W zależności od hodowli woskówka samców może również mienić się na kolor fioletowy do różowego.

CHARAKTER I ZACHOWANIE

Papużki faliste są nie tylko piękne, ale również bardzo przyjazne. Są towarzyskie, inteligentne i bywają bardzo” rozgadane”. Są niezwykle ciekawskimi stworzeniami i chętnymi do zabaw. Uwielbiają różnego rodzaju atrakcje i zabawki w swoich klatkach. Warto wspomnieć ze pomimo małych rozmiarów papuga falista jest bałaganiarzem. Zamiłowanie do nadgryzania to jedna z cech charakterystycznych u papug. Należy również liczyć się z fruwającymi piórkami w pomieszczeniu w okresie pierzenia.

ŻYWIENIE PAPUG FALISTYCH

Aby papużki faliste były w doskonałej formie, musimy zapewnić im zróżnicowane żywienie. W naturalnym środowisku penetrują stepy trawiaste w poszukiwaniu dojrzałych i na wpół dojrzałych nasion traw, takich jak np. wiechlina roczna, wyczyniec łąkowy, życica trwała, kłosówka wełnista, kupkówka pospolita. Karma dla papug falistych, czyli typowych ziarnojadów sporządzona jest z mieszanki, w której aż 30-40% stanowi mozga kanaryjska. Kolejne 2-3% to łuskany owies, konopie, nasiona lnu i traw. Natomiast reszta to głównie proso – w tym włośnica ber ,czyli proso senegalskie.
Ziarna są podstawą żywienia naszych pupilów, jednak dietę papużek warto urozmaicać również w pokarmy miękkie i soczyste – na przykład warzywa i owoce. Dobrze, aby nieduża porcja zieleniny znalazła się w codziennym menu pupila.

CO MOŻE JEŚĆ PAPUGA FALISTA

różnego rodzaju zielenina – papugi wręcz przepadają za zielonymi warzywami oraz liśćmi. Jest to spowodowane tym, że taki pokarm występuje w ich środowisku naturalnym. Może to być cykoria, brukselka, kapusta zwykła lub pekińska, rukola, brokuły, liście buraka, fasola, zielona papryka, kalafior, sałata, cukinia, jarmuż. W trakcie sezonu warto podawać ptaszkom listki mlecza, babkę szeroko lub wąskolistną, gałązki wierzby, brzozy oraz pędy porzeczek i agrestu.
warzywa-burak, papryka, dynia, rzodkiew, czerwona kapusta, pomidory (w niewielkiej ilości), ogórek. Bardzo wartościowym warzywem, za którym latające pupile przepadają jest marchewka. Podana w kawałeczku może być nawet formą zabawki dla papug falistych.
owoce – szczególnie polecane jest jabłko, gruszka, banan, winogrona, liczi, guawa, mango, pomelo, arbuz, marakuja, granat, owoce leśne, papaja, śliwka, brzoskwinia, truskawka, nektarynka, arbuz, cytrusy (1 raz w tygodniu). Uważaj z ilością owoców, ponieważ zawierają one znaczne ilości cukrów prostych, które mogą być obciążające dla organizmu papugi. Staraj się wybierać owoce lekko niedojrzałe.
kiełki – szczególnie kiełki z owsa oraz prosa są cennym pokarmem w diecie papużek falistych. Można je podkiełkować w domu, co trwa około 3 dni oraz codziennie zapewniać papużce niedużą porcję świeżych kiełków.
Zioła i nasiona – bazylia, rozmaryn, oregano, mięta, tymianek, koper włoski, kolendra, len, sezam, chia, quinoa – Zioła mają mnóstwo dobroczynnych właściwości, dlatego ich drobny dodatek w posiłku jest niezwykle cenny. Drobne oleiste nasiona jak sezam czy len dostarczają ważnych dla organizmu zdrowych tłuszczy.
⦁ Od czasu do czasu warto podać swojemu latającemu pupilowi produkty takie jak jajko gotowane na twardo, chudy biały twaróg, oraz gotowany ryż bez soli. Zawarte w tych produktach witaminy oraz białko pochodzenia zwierzęcego jest niezbędne do prawidłowego rozwoju ptaka. Takie zdrowe dodatki papugi faliste mogą spożywać raz na 6-7 dni.
Woda pitna obowiązkowo powinna znaleźć się w klatce każdej papużki. Powinna to być woda przegotowana oraz wystudzona lub woda źródlana.

KLATKA DLA PAPUGI FALISTEJ I JEJ WYPOSAŻENIE:

Klatka dla papugi falistej powinna być przede wszystkim przestronna. Minimum to wymiary 50x50x50 centymetrów, ale im większa, tym lepiej. Pamiętaj, że papugi faliste są aktywnymi ptakami i potrzebują miejsca do rozprężania skrzydeł. Warto wybrać klatkę z poziomym barem na górze, aby twój ptak miał miejsce do wspinania się. Dodatkowo klatkę warto wyposażyć w drążki, żerdzie wykonane z drewna, które pozwolą papudze, a także wzmacniają mięśnie nóg, zapobiegają wrzodom na stopach i pomagają utrzymać krótki pazury. Obowiązkowo powinno znaleźć się poidełko i karmidełko na ziarno – najlepiej zawieszone po zewnętrznej stronie klatki. Papugi uwielbiają kąpiele, dlatego warto zakupić specjalny basenik do kąpieli, aby papuga mogła regularnie dbać o swoje piórka.
Ważne są również zabawki, łamigłówki, dzwoneczki – papugi to inteligentne zwierzęta, które potrzebują stymulacji umysłowej, takie akcesoria będą ciekawym urozmaiceniem czasu wolnego.

Odpowiednie podłoże do klatek i wolier musi spełniać kilka podstawowych warunków. Musi być sterylne, bezwonne i posiadać właściwości higroskopijne. Najczęściej wybieranym rodzajem podłoża do klatek są piasek, trociny, drewniane zrębki z drzewa bukowego, podłoże kukurydzane, siano, papier lub gazeta.

GODZINA WOLNEGO LOTU

Duża klatka dla ptaków nie jest jednak wystarczająca, aby zaspokoić potrzebę ruchu. Dlatego też należy zapewnić papudze falistej co najmniej jedną godzinę swobodnego lotu dziennie. Najlepiej pozwolić swoim ptakom latać w cichej, dużej i bezpiecznej przestrzeni. Okna i drzwi powinny być zamknięte, a trujące rośliny pokojowe i wąskie szczeliny usunięte. Zapewnij swojej papudze falistej wystarczająco dużo możliwości lądowania na różnych wysokościach.

 

W naszym sklepie zoologicznym Zoologia Rzeszów Jacek Fusiarz, Lwowska 6, znajdziesz szeroki wybór asortymentu, który pozwoli rozpocząć niesamowitą przygodę hodowania papug falistych. Posiadamy duży wybór klatek, zabawek dla papug, gotowe mieszanki pełnowartościowych pokarmów dla papug. Posiadamy również w sprzedaży same papużki faliste. Nasz personel chętnie pomoże w skompletowaniu wyprawki dla papugi falistej oraz chętnie odpowie na wszelkie pytania.

Serdecznie zapraszamy  🙂

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://zoologiarzeszow.pl/wp-content/uploads/2021/11/ZOOLOGIA_logotyp_1.png
O nas
Rzeszów, Lwowska 6, 35-301
+ 731 402 100
zoologia.rzeszow@gmail.com
Pon. - Pt. 9:00 - 19:00
Sob. 9:00 - 15:00
Niedz. - nieczynne