Jak dbać o psie łapki zimą ?

18 stycznia 2024by administrator0

Niektóre psy kochają lato i słońce, a w zimę najchętniej nie wychodziłyby spod kołdry. Inne z kolei przez cały rok czekają właśnie na mróz i śnieg, bo dopiero gdy temperatura spada poniżej zera, mają energię do zabawy. Niestety jednak zimowa aura niesie ze sobą kilka potencjalnych  zagrożeń dla psich łapek. Głównym czynnikiem jest oczywiście niska temperatura podłoża i koniecznością chodzenia po śniegu. Mimo że naskórek łap jest silny i wytrzymały, w przypadku kontaktu z lodem i mrozem staje się suchy, szorstki a czasami może nawet pękać. Dużym problemem dla psów jest też sól, którą posypuje się chodniki. Podczas spaceru sól może podrażniać psie opuszki i powodować ich pękanie. Jak zatem pielęgnować psie łapy zimą, aby nie dopuścić do przykrych doświadczeń ?

 

PRZYGOTOWANIE PRZED ZIMĄ

Przed rozpoczęciem sezonu zimowego, powinieneś przyciąć psią sierść i pazury. Długa sierść psa na łapkach może sprzyjać gromadzeniu się bryłek lodu i śniegu, które mogą powodować obrażenia, szczególnie jeśli ma on suchą skórę. Również zbyt długie pazury mogą przyczynić się do zranień.

MYCIE ŁAP

Po każdym zimowym spacerze, ważne jest opłukanie łapek psa letnią wodą i ich dokładne wysuszenie. Psy mają nawyk lizania, co może prowadzić do zlizywania brudu i szkodliwej soli, którą posypywane są chodniki i drogi.  Jeśli twój pies zlizuje te substancje ze stópek, może zaznać problemów żołądkowych. Albo, co gorsza, może cierpieć na poważne zatrucie. Chcąc umyć łapy psa najlepiej zanurzyć je na chwilę w letniej wodzie (niegorącej) i poczekać, aż same rozpuszczą się bryłki lodu i sól. Następnie należy dokładnie oczyścić jego łapy, usuwając wszelkie resztki zanieczyszczeń. Należy zwrócić szczególną uwagę na palce i przestrzeń między nimi, ponieważ skóra w tych miejscach jest cieńsza. Warto dokładnie sprawdzić te obszary i upewnić się, że są suche. Regularne mycie i suszenie łapek psa po spacerze zimowym jest istotne, aby zapobiec stanom zapalnym spowodowanym nadmierną wilgocią. Dbanie o higienę łapek pomoże utrzymać je w dobrej kondycji i zapobiegnie potencjalnym problemom związanym z zimowymi warunkami.

NAWILŻANIE I NATŁUSZCZANIE ŁAP

Na rynku dostępne są specjalne produkty pielęgnacyjne do psich łap. Najczęściej występują w postaci maści, sprayów, żeli i sztyftów. Ważne, aby wybierać produkty, które nawilżają i natłuszczają skórę łap, a nie tylko ją zabezpieczają. Warto w składzie szukać substancji nawilżających -zawierające witaminy A i E, które zabezpieczają łapy oraz mają właściwości regenerujące. Dobrym wyborem są również preparaty na bazie naturalnych wosków i maseł. 

Produkty te należy stosować po każdym spacerze, po uprzednim, dokładnym umyciu i osuszeniu łapek. Warto stosować takie produkty również na noc, aby łapki psa miały szansę na głębszą regenerację i nawilżenie.

UWAGA NA ODMROŻENIA

Podobnie jak u ludzi, na łapach i palcach psów mogą rozwinąć się odmrożenia, jeśli zrobi się im zbyt zimno. Jak pupil może nam pokazać, że marznie? Pies, któremu jest zbyt chłodno, będzie się trząsł i unosił po kolei łapki, jakby chciał oderwać się od ziemi. Jeśli zwierzak znajduje się w pobliżu domu, może próbować za wszelką cenę do niego wrócić. Będzie też chciał iść poboczem, a nie chodnikiem, jeśli ten posypany został szczypiącą solą. Gdy odpowiednio wcześnie nie dostrzeżemy tych sygnałów, psiak może odmrozić sobie łapki. Objawy odmrożenia psich łapek to m.in. zmiana koloru skóry na łapach, spowodowana zaburzeniami krążenia krwi. Poduszki łapek będą bardzo blade, a wręcz sine. Zobaczymy też, że odmrożona kończyna jest wyraźnie obrzęknięta. Pies może mieć problem ze staniem czy chodzeniem. Bywa, że ma również dreszcze.

BUTY DLA PSA

Buty dla psów staja się coraz popularniejsze. Mają one za zadanie głównie zapobiegać przemarznięciu i uszkodzeniu opuszek łap. Pełnią również funkcję ochronną w przypadku powstałych już pęknięć czy uszkodzeń.

Polecane są głównie psom:

  • Wychodzącym na długie spacery
  • Z uszkodzonym naskórkiem łap i ranami
  • Ras nieodpornych na warunki środowiska
  • Żyjące w miastach, gdzie większość powierzchni posypana jest środkami roztapiającymi śnieg i lód
  • Z długą sierścią (zapobiegają powstawaniu twardych grudek śniegu na łapach)
  • Pracującym lub zaprzęgowym
  • Uprawiające sporty zimowe ze swoim opiekunem

 

MODELE PSICH BUTÓW

Na rynku jest mnóstwo butów dla psów: gumowe, ocieplane, ze wzmocnioną podeszwą, z wysokimi cholewkami, specjalnie uszczelnione na bardzo podmokłe tereny, ze ściągaczami, na rzepy, z elementami odblaskowymi. Wybór odpowiedniego modelu zależy od potrzeby użytkowania. Zupełnie inny model kupimy na codzienne spacery wokół bloku, inny zaś na górskie wycieczki z pupilem przez zamarznięty lub kopny śnieg. Należy rozważyć decyzję, na jakiej funkcji obuwia zależy nam najbardziej i czego oczekujemy od obuwia.

JAK DOBRAĆ ROZMIAR BUTA DLA PSA?

Dobierając rozmiar obuwia dla naszego czworonoga powinniśmy porównać wielkość przedniej i tylnej łapki. Należy pamiętać, że psy często nie lubią dotykania łap. Dlatego dla uniknięcia stresu i prób ucieczki, warto posłużyć się przysmakami. Zawsze mierzymy łapki stojące na twardej i stabilnej powierzchni i sprawdzamy przede wszystkim ich szerokość, czyli miarę w poziomie. Aby ustalić właściwy rozmiar, wygodnie jest  odrysować psią łapę podczas obciążenia na kartce i zmierzyć w najszerszym punkcie linijką. Wybierając buty dla psa kierujemy się wyłącznie szerokością-nie długością łapy.

 

W  naszym sklepie Zoologia Rzeszów Jacek Fusiarz, Lwowska 6, jesteśmy przygotowani na zimowe, gorsze dla psich łapek warunki atmosferyczne. Posiadamy w swoim asortymencie szeroki wybór preparatów ochronnych i pielęgnujących psie opuszki. Oferujemy również buty dla psów od renomowanych producentów. Chętnie pomożemy w wyborze odpowiedniego rozmiaru dla twojego psa. Pomożemy, doradzimy i wskażemy odpowiednią pielęgnację dla  zmarzniętych psich łapek.

Serdecznie zapraszamy  🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://zoologiarzeszow.pl/wp-content/uploads/2021/11/ZOOLOGIA_logotyp_1.png
O nas
Rzeszów, Lwowska 6, 35-301
+ 731 402 100
zoologia.rzeszow@gmail.com
Pon. - Pt. 9:00 - 19:00
Sob. 9:00 - 15:00
Niedz. - nieczynne