Zwierzęta podczas upalnego lata nie mają łatwego życia. Są pozbawione gruczołów potowych, a ich pokryta sierścią lub gęstym włosiem skóra nie ułatwia sprawy. W przeciwieństwie do nas, zwierze nie przebierze się w cieńsze ciuchy, ani nie weźmie chłodnego prysznica. Ich jedynym sposobem na ochłodzenie organizmu jest zianie, czyli szybkie oddychanie z szeroko otwartym pyskiem i wyciągniętym językiem. W trosce, o zdrowie naszego pupila, należy zadbać o jego odpowiednią temperaturę, ponieważ zlekceważenie tej czynności w upalne dni może doprowadzić nawet do hipertermi, czyli przegrzania organizmu i śmierci.
Woda!
Zwłaszcza w upalne dni, zwierzęta koniecznie muszą mieć nieograniczony dostęp do świeżej i schłodzonej wody.
Na każdy dłuższy spacer należy koniecznie zaopatrzyć się w butelkę turystyczną lub specjalną poręczną miskę, które napełnimy świeża, chłodną wodą.
Pod żadnym pozorem nie wolno jednak gwałtownie zanurzać pupila w zimnej wodzie – wrzucać do przydomowego basenu, stawu czy jeziora. Tak nagłe obniżenie temperatury ciała może bowiem skutkować niebezpiecznym dla zdrowia i życia zwierzęcia szokiem termicznym (hipertermią).
Pomoc w przetrwaniu upałów
Niezwykle pomocne w przetrwaniu upałów mogą okazać się różnego rodzaju akcesoria chłodzące dla zwierząt, których na rynku przybywa z roku na rok.
Pozwalają one w delikatny i w bezpieczny sposób orzeźwić naszego pupila i przynieść ulgę w nieznośnych upałach. Zapoznajmy się z najciekawszymi propozycjami gadżetów chłodzących.
MATA CHŁODZĄCA
Maty wykonane są z różnych materiałów i wypełnione różnymi substancjami. Najpopularniejszymi są maty wypełnione żelem.
Żelowe wkłady chłodzące aktywowane są ciśnieniowo, w momencie kiedy pies położy się na macie. Temperatura maty zazwyczaj jest niższa od temperatury otoczenia o 10-15 stopni Celsjusza. Należy pamiętać, aby mata nie leżała na słońcu, żel bowiem absorbuje ciepło i nie będzie już służył swojemu celowi. Warto zwracać uwagę na grubość materiału, z jakiego wykonania jest mata, aby była gruba, wytrzymała i odporna na przedziurawienie lub przegryzienie. Efekt chłodzenia maty utrzymuje się przez kilka godzin. Po tym czasie wystarczy odczekać kilkanaście minut, by mata odzyskała swoje właściwości. Do niewątpliwych zalet mat żelowych należy prosty sposób ich czyszczenia, łatwy transport, niska cena i brak konieczności wcześniejszego mrożenia maty.
Maty chłodzące nie są zarezerwowane tylko do użytku dla psa, oczywiście mogą korzystać z niej wszystkie zwierzęta, które odczuwają dyskomfort z powodu upałów. Bardzo często kupowane są dla kotów, a nawet królików i świnek morskich.
BANDAMKI I KAMIZELKI CHŁODZĄCE
To doskonała alternatywa na upalne dni. Zalecana dla wszystkich ras psów. Sprawdzi się podczas spacerów, treningów, zawodów oraz wystaw. Materiał, z którego zostały wykonane te dwa gadżety, cechuje bardzo duża zdolność do absorpcji płynów i umiejętność odprowadzaniu ciepła w obecności wody. Jak używać tych produktów ? Należy zanurzyć je w chłodnej wodzie, następnie delikatnie odcisnąć jej nadmiar i umieść na ciele psa. Występują one w różnych rozmiarach, które należy uwzględnić do rasy i wielkości psa.
W miarę wysychania bandamki lub kamizelki następuje obniżenie właściwości chłodzących, jednak wystarcza butelka wody lub zanurzenie w zimnej wodzie, aby przywrócić pierwotną funkcjonalność.
MISKI CHŁODZĄCE
To ciekawy wariant na bezpieczne schłodzenie organizmu swojego pupila oraz zachowanie świeżości pokarmu w upalne dni. Posiadają one wkłady, które przed użytkowaniem należy zamrozić w zamrażarce. Efekt chłodzenia wody i pokarmu trwa do kilku godzin.
ZABAWKI CHŁODZĄCE
Wykonane są zazwyczaj z termoplastycznego kauczuku, który odporny jest na niskie temperatury. Przynoszą one ulgę i orzeźwienie podczas zabaw w upalne dni. Posiadają drobne otwory, z których podczas zabawy wycieka chłodna roztopiona woda. Użytkowanie jest niezwykle proste. Należy zanurzyć zabawkę w wodzie, a następnie umieścić w zamrażarce na minimum 2 godziny.
REAGUJMY !
Upały niosą ze sobą ryzyko udaru, dlatego tak bardzo trzeba uważać! Jak zatem rozpoznać hipertermie u naszego pupila ?
Podczas udaru zwierze jest wyczerpane. Dyszenie i przyspieszony oddech mają pomóc mu się ochłodzić, jednak pomimo tego, temperatura jego ciała może wynosić nawet 41 °C lub więcej. Błony śluzowe są suche i zaczerwienione, czasem z wybroczynami. Najłatwiej zaobserwować to na spojówkach lub na dziąsłach po odchyleniu wargi. ponadto towarzysza szybkie, płytkie oddechy, przyspieszona akcja serca, drgawki, stopniowa utrata przytomności, śpiączka.
Po zaobserwowaniu powyższych objawów należy jak najszybszej schłodzić zwierze np. przez ustawienie go przy wentylatorze lub okładanie jego ciała chłodnymi, nielodowatymi okładami i zawiezienie do lekarza weterynarii.
Wspólnie pomóżmy przetrwać upały naszym pupilom.
W naszym sklepie Zoologia Rzeszów Jacek Fusiarz, Lwowska 6, posiadamy szeroki wybór gadżetów chłodzących dla zwierząt. Z chęcią odpowiemy też na wasze wszelkie pytania. Serdecznie zapraszamy