Jeż Pigmejski – wszystko co powinieneś wiedzieć o jego hodowli

27 stycznia 2022by administrator1

Ten mały ssak pochodzi z Afryki. Jest on krzyżówką jeża biało brzuchego oraz jeża algierskiego.
W naturze dożywa zaledwie 2,3 lat, natomiast w warunkach domowych od 4 do 6 lat.

Z natury jest bardzo terytorialnym zwierzątkiem, wiec doradzamy hodować go w pojedynkę.
Niektóre osobniki przyzwyczajają się do swojego opiekuna i pozwalają się oswoić, niektóre niestety ze względu na swój wstydliwy charakter mogą mieć problemy z oswajaniem . Dlatego ważne, aby w procesie oswajania malucha właściciel wykazał się cierpliwością.

Przygotowując terrarium, warto uwzględnić, że mimo prowadzenia przez niego nocnego trybu życia jest bardzo aktywnym zwierzątkiem, z dużą potrzebą ruchu. Aktywność jeżyka wzrasta porą wieczorowa i nocną, w ciągu dnia natomiast dużo śpi i odpoczywa.

Minimalne wymiary terrarium to 100 × 40  x 30 cm.
Klatkę należy wyposażyć w liczne atrakcje, pozwalające spędzić aktywnie czas, tego ciekawskiego malucha. Ciekawymi pomysłami mogą okazać się m.in.; tunele, dyski do biegania, drewniane mostki, piłeczki do zabawy, maty węchowe lub zabawki, do których można schować smakowite przekąski.

W terrarium dla jeżyka powinien znaleźć się również domek lub miejsce, w którym będzie mógł bezpiecznie się schować. Takie gniazdko najlepiej wyścielić miękkim materiałem.

Bardzo ważną kwestią, jest zapewnienie naszemu jeżykowi odpowiedniej ,stałej temperatury w terrarium. Są one bowiem bardzo wrażliwe na przeciągi i niskie temperatury. Mogą wówczas niespodziewanie zasnąć w “sen zimowy” (hibernację), który bez wcześniejszego przygotowania przez właściciela może stać się dla jeża zagrożeniem życia. Temperatura powinna utrzymywać się w granicach 22 – 25 stopni. W utrzymaniu stałej temperatury pomogą nam żarówki , maty grzewcze. Pamiętając o tym, że jeżyk to zwierze aktywne nocą zapewnijmy mu również funkcję nocnego oświetlenia.

Miseczki na wodę i pożywienie powinny być dość niskie -wysokość do 3 cm, aby maluch mógł swobodnie do nich sięgnąć.

Dieta naszych jeży powinna być bogata w proteiny i uboga w tłuszcz.

Podstawowym, naturalnym pożywieniem są insekty, tak więc podajemy im świerszcze, karaczany, larwy mącznika. Ponadto dozwolone jest, karmienie jeży wysokiej jakości karmą dla kotów. Ważne jednak aby uważnie czytać składy karm i analizować je. Można podawać również gotowane mięso kurczaka, indyka, oraz niektóre owoce i warzywa.
Zabronione jest natomiast podawanie maluchom wołowiny, nabiału, marchewki, cebuli, papryki kukurydzy, suszonych owoców, kapusty, orzechów, czekolady . 
Posiłki  podajemy w temperaturach pokojowych, nigdy zimnych i mrożonych ,  ponieważ może to wywołać biegunki.
Obowiązkowy jest również stały dostęp do wody, codziennie wymieniamy ją na świeżą.

W kwestii podłoża do terrarium najlepiej sprawdzą się trociny, kora, drewniany pelet, maty chłonne, DryBedy .
Pamiętajmy też o pielęgnacji naszych maluchów. Regularnie sprawdzajmy długość pazurków czy nie są nadmiernie wyrośnięte. Do przycinania polecamy specjalne cążki do pazurków małych gryzoni.

Bardzo ważna jest również kąpiel jeża. Potrzebne będą do tego delikatny, hipoalergiczny szampon dla zwierząt, oraz miękka szczotka, która delikatnie usunie zanieczyszczenia między igiełkami. Kąpiel najlepiej wykonywać w większej misce lub wannie. Woda do kąpieli powinna być ciepła, ale nie gorąca, około 35- 37 stopni. Nalewamy do poziomu pozwalającego jeżowi, na swobodne oddychanie stojąc na nóżkach.

Informujemy , że od pewnego czasu w naszym sklepie zagościło to urocze zwierzątko i czeka na swojego właściciela 🙂

Zapraszamy do sklepu ZOOLOGIA RZESZÓW JACEK FUSIARZ, LWOWSKA 6, do konsultacji na temat hodowli tych uroczych zwierzaków. Chętnie odpowiemy na Wasze pytania .

 

One comment

  • Monika

    27 stycznia 2022 at 09:22

    Bardzo przydatna treść! Dzięki za podzielenie się informacjami.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://zoologiarzeszow.pl/wp-content/uploads/2021/11/ZOOLOGIA_logotyp_1.png
O nas
Rzeszów, Lwowska 6, 35-301
+ 731 402 100
zoologia.rzeszow@gmail.com
Pon. - Pt. 9:00 - 19:00
Sob. 9:00 - 15:00
Niedz. - nieczynne