PODRÓŻOWANIE BEZ STRESU

12 lipca 2022by administrator0

Nadszedł upragniony dla wielu z nas, czas wakacji i podróży. Wielu właścicieli czworonożnych przyjaciół decyduje się spędzić wakacje właśnie ze swoim pupilem. Niektórych jednak może to przerażać, zwłaszcza jeśli zwierze wcześniej nie wyjeżdżało na dłużej. Zatem jak podróżować z psem lub kotem samochodem, aby uniknąć stresu zwierzęcia? Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które mogą pomóc w odbyciu podróży naszych pupili.

 

PRZYCZYNY I ROZPOZNANIE CHOROBY LOKOMOCYJNEJ

Na ogół zwierzęta przewożone są samochodami, rzadziej podróżują pociągami czy autobusami. Zwierzę powinno mieć okazję, by wcześniej poznać środek transportu, musi nauczyć się w nim przebywać, podróżować. Oczywiście zdarzają się czworonogi, które wręcz uwielbiają jeździć autem, ale dla większości zwierząt już samo wsiadanie do samochodu jest bardzo stresującym przeżyciem, a odbycie podróży, zwłaszcza tej na dalszej trasie wydaje się być wręcz nierealne. Spora grupa zwierząt cierpi na tzw. lęk lokomocyjny. To on potęguje niechęć czworonogów do odbywania podróży.
U psa jest to stosunkowo częste zjawisko, gdyż wykazano, że aż 1/6 zwierząt zmaga się z tymi dolegliwościami. Powód jest dość prosty i analogiczny do tych samych problemów występujących u ludzi, a w szczególności dzieci. Przyczyną jest nieskoordynowanie informacji przetwarzanych przez mózg. Zmysł wzroku informuje o braku ruchu, jednak bodźce związane z jazdą, docierające do błędnika znajdującego się w uchu środkowym, stanowią zaprzeczenie. Działające na zwierzę w pojeździe siły przyczyniają się do błędnej interpretacji przez wspomniany błędnik, który jest odpowiedzialny na utrzymywanie równowagi ciała. Prowadzi to do dezinformacji i rozwoju choroby. Istnieje również teoria, że niespójność otrzymywanych informacji jest interpretowana przez ośrodkowy układ nerwowy jako zatrucie, dlatego też organizm próbując usunąć toksynę z przewodu pokarmowego, prowokuje wymioty. Należy jednak pamiętać, iż jest on zazwyczaj poprzedzany przez szereg innych objawów takich jak:
– zmiany zachowania-staje się apatyczne, nieco osowiałe. Następnie dostrzegamy niezdrowe pobudzenie, zwierzę nie może znaleźć sobie miejsca, kręci się po samochodzie.
– ziajanie, ślinienie się
-pojawienie się odruchu wymiotnego i same wymioty.

JAK ZADBAĆ O KOMFORT NASZEGO PUPILA PODCZAS PODRÓŻY ?

O tym, jak będziemy przewozić psa lub kota, warto pomyśleć na kilka dni przed wyjazdem. M.in. po to, by zaopatrzyć się w akcesoria ułatwiające nam i zwierzętom podróż. Mogą to być transportery, szelki, rolety do okien, koc. Koniecznie też trzeba sprawdzić stan klimatyzacji, zwłaszcza jeśli planujemy długą podróż w dzień. Zwierzak powinien mieć zapewnione swoje miejsce w samochodzie, w którym będzie czuł się bezpiecznie.
Warto wyposażyć się również w środki uspokajacie, które bardzo często przynoszą ulgę dla naszych pupili. Odpowiednio dobrane preparaty są naprawdę pomocne. Warto jednak wiedzieć, że większością z nich, organizm nasyca się dopiero po 7-10 dniach, dlatego ważne jest wcześniejsze przygotowanie. Przy wyborze odpowiedniego specyfiku, pomocna jest informacja, czy pies w samochodzie jest zestresowany, czy też dodatkowo wymiotuje. Pamiętajmy, by na ostatnie 3-4 godziny przed podróżą nie podawać psiakowi lub kotu nic do jedzenia – zminimalizuje to ryzyko wymiotów.

TABLETKI USPOKAJAJĄCE
Tabletki uspokajające dla psa zawierają wiele substancji czynnych, które niwelują stres i związane z nim poczucie dyskomfortu, w sposób krótkotrwały, ale skuteczny podnosząc dobrostan zwierzęcia. Leki na uspokojenie dla psa mają w swoim składzie między innymi kwas gamma-aminomasłowy (GABA). Na co dzień stosowany przez bywalców siłowni w celu przyspieszenia regeneracji mięśni, ale mający też silne właściwości uspokajające i usypiające, łagodzący lęki i fobie. Innym składnikiem tabletek dla psa na uspokojenie jest L-tryptofan. Jest to suplement diety zawierający tryptofan-aminokwas będący prekursorem serotoniny, czyli tzw. hormonu szczęścia, a także melatoniny – hormonu snu. Oprócz tego typu substancji, tabletki uspokajające dla psa zawierają wyciągi z roślin leczniczych, takich jak kozłek lekarski (waleriana) czy rumianek, które również mają działanie wyciszające i tłumiące lęk.  Tabletki znajdują swoje zastosowanie również w stresujących sytuacjach takich jak: przeprowadzka, wizyta u weterynarza, nowy członek rodziny, fajerwerki etc

OBROŻA USPOKAJAJĄCA DLA PSA
Obroża uspokajająca dla psa należy do akcesoriów o przedłużonym czasie działania. Z wyglądu przypomina zwykłą obrożę, nasączona jednak jest specjalnymi substancjami, które uwalniając się, działają uspokajająco, redukują napięcie, łagodzą lęki. Zazwyczaj w roli substancji czynnych w obrożach uspokajających dla psa występuje psie feromony – naturalne bądź syntetyczne. Odgrywają one podobną rolę, jak feromony wydzielane przez psią matkę opiekującą się szczeniakiem. Feromony dla psów na uspokojenie są skuteczne w sytuacji bardziej złożonych problemów natury emocjonalnej, niż jednorazowy stres związany z podróża (aczkolwiek i w tej sytuacji można je z powodzeniem zastosować). Obroże uspokajające dla psa, zwane też niekiedy adaptacyjnymi, zawierają również inne substancje oprócz feromonów, bardzo często są to wyciągi roślinne – na przykład waleriana, którą wykorzystuje się nie tylko w produktach na uspokojenie dla psa, ale także kotów.

 

WAŻNE

Docelowo zwierzęta powinny być przewożone na tylnym siedzeniu. Małe psy i koty najlepiej czują się w transporterach. Psy można również przypiąć i zabezpieczyć na czas podróży za pomocą specjalnych szelek, które mocuje się do pasów bezpieczeństwa.
Zabronione jest przewożenie zwierząt luzem, na rękach czy na kolanach. Poza tym wielu właścicieli psów lękliwych niepotrzebnie zwiększa odczucie strachu u swoich podopiecznych, próbując pocieszać je na siłę w trudnych dla nich chwilach. Zbyt duże zainteresowaniem psem, branie go na ręce, głaskanie, przytulanie nie prowadzi do niczego dobrego. Wręcz przeciwnie jeszcze bardziej nakręca zestresowane zwierzę, przejmuje u niego lęk. Dlatego właściciel nie może użalać się nad zwierzakiem, musi zachować spokój, nie może dokładać do puli dodatkowych emocji. Lepiej, by zadbał o komfort podróży i bezpieczeństwo w czasie jazdy niż wprowadzał dodatkowy chaos sytuacyjny.
Podczas podróży z psem niezwykle ważne jest regularne robienie krótkich przystanków, w trakcie których psu należy podawać wodę. Zdecydowanie odradza się podawanie psu jedzenia, zarówno w trakcie jazdy, jak i podczas postojów. Ze względów bezpieczeństwa na parkingach pies zawsze powinien być trzymany na smyczy.
Pamiętaj, że pozostawienie psa lub kota na niespełna sześć minut w nieklimatyzowanym samochodzie może go zabić. Nawet przy otwartych oknach temperatura wewnątrz pojazdu szybko wzrasta, a przegrzanie organizmu zagraża życiu Twojego pupila. Nigdy nie zostawiaj zwierzaków bez opieki w nagrzanym samochodzie i zawsze miej ze sobą pojemnik z wodą, aby ugasić ich pragnienie i nie dopuścić do odwodnienia.

W naszym sklepie Zoologia Rzeszów Jacek Fusiarz, Lwowska 6, posiadamy asortyment, który z pewnością ułatwi wspólne podróżowanie z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi. Z chęcią odpowiemy też na wasze wszelkie pytania. Serdecznie zapraszamy🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://zoologiarzeszow.pl/wp-content/uploads/2021/11/ZOOLOGIA_logotyp_1.png
O nas
Rzeszów, Lwowska 6, 35-301
+ 731 402 100
zoologia.rzeszow@gmail.com
Pon. - Pt. 9:00 - 19:00
Sob. 9:00 - 15:00
Niedz. - nieczynne