Gekon orzęsiony

22 sierpnia 2022by administrator0

Gekon orzęsiony (z łac. Correlophus ciliatus), jest to gatunek endemiczny, zamieszkujący w naturze wyłącznie Nową Kaledonię. Do 1994 roku gekon orzęsiony uznawany był za gatunek wymarły, wtedy odkryto jego obecność na wyspie Île-des-Pins. Wystarczyło pięć lat, aby z nieznanego nikomu gatunku jaszczurka stała się jednym z ulubionych. Hodowcy uważają, że gekony orzęsione mają szansę zachwiać dominującą pozycją gekona lamparciego jako najbardziej rozpoznawalnego i najchętniej wybieranego gekona. Największe znaczenie dla tego sukcesu ma łatwość opieki nad tym gatunkiem, jego wielka uroda oraz mnogość wzorów i kolorów sprawiająca, że jest w czym wybierać.

CHARAKTERYSTYKA GATUNKU

Gekony orzęsione osiągają długość ciała do 25 cm, a bez ogona ok. 11 cm. Masa ciała dorosłego gekona orzęsionego sięga 65 gramów. Gekony orzęsione średniej wielkości mierzą do 22 cm i ważą do 45 gramów. Z kolei młode jaszczurki po wykluciu się mierzą do 7 cm i ważą zaledwie 1,5 grama. Posiada on duże okrągłe oczy pozbawione powiek, a do ich czyszczenia gekon używa swojego długiego języka. Jego ciało jest w dotyku miękkie, a skóra, mimo że pokryta łuskami jest bardzo delikatna. Głowa gekona orzęsionego ma kształt spłaszczonego rombu i jest dosyć sporych rozmiarów względem reszty ciała. Łapy orzęska posiadają przyssawki (tzw. lamele), które umożliwiają mu wspinanie się w po gładkich powierzchniach. Jego ogon nie jest tak pokaźnych rozmiarów jak ten, który posiada dorosły gekon tygrysi i co ważne- po jego utracie już ponownie nie odrasta. Trzeba liczyć się z tym, że w sytuacji silnego stresu może go odrzucić i żyć dalej bez ogona.
Gady te są łagodne, nie wykazują agresji. Łatwo je oswoić, podobnie jak gekona lamparciego. Można brać je na ręce bez obaw. Czasami jednak zdarza się, że jeden osobnik gekona jest agresywny w stosunku do drugiego. Wtedy trzeba je od siebie odizolować.

DŁUGOŚĆ ŻYCIA

Gekony orzęsione dożywają zwykle 15-20 lat. Wszystko zależy od tego, w jakich warunkach zwierzę jest chowane. Jeśli zapewnimy mu odpowiednie terrarium, zdrową dietę i odpowiednią suplementację, możemy mieć kompana na wiele lat. Jaszczurka uchodzi za gatunek odpowiedni dla początkujących terrarystów i tak rzeczywiście jest, ale mimo wszystko oznacza to obowiązek na bardzo długi czas.

ŻYWIENIE

W zależności od wieku gekona ,preferuje on pokarm różnego rodzaju. Młode osobniki gekonów orzęsionych, mają większe zapotrzebowanie na białko, i będą chętniej spożywać pokarm w formie owadów karmowych, takich jak np. świerszcze i karaczany różnych gatunków.dlatego należy zapewnić im stały dostęp do karmówki. Najlepiej umieszczać owady karmowe w miseczkach. Podobnie jak w przypadku innych gatunków jaszczurek, tak i w tym przypadku raczej unikamy mącznika młynarka i drewnojadów – są to raczej gadzie fast foody, posiadające chitynę, która jest ciężkostrawna. Gekony są zwierzętami wstydliwymi i najczęściej pokarm spożywają w porach nocnych.
Kiedy gekon zacznie wkraczać w dorosły wiek, warto włączać do diety również owoce, takie jak np. brzoskwinie, jabłka starte na miazgę, rozgnieciony arbuz. Ponieważ pokarmy przygotowane z owoców szybko tracą swoja świeżość, warto postawić na gotowe karmy dla gekonów orzęsionych. Na rynku istnieje wiele sproszkowanych mieszanek, które wymagają jedynie dodania wody i rozrobienia na papkę. Jest to w pełni zbilansowana karma dostarczająca gekonowi niezbędnych wartości odżywczych.
Gekon orzęsiony wymaga suplementacji wapniem, dlatego najlepiej dostarczać go wraz z owadami do każdego karmienia. Jest to bardzo ważne, ponieważ jego niedobór może powodować problemy zdrowotne i prowadzić np. do krzywicy.

 

JAK ROZRÓŻNIĆ PŁEĆ ?

Samiec gekona orzęsionego od czwartego a niekiedy ósmego miesiąca życia ma dobrze widoczne zgrubienie ogona. Znajduje się tam podwójny narząd kopulacyjny – hemipenis. Samica gekona ma w nasadzie ogona szparę kloakalną w kształcie trójkąta. Niestety u bardzo małego gekona trudno rozpoznać płeć.

 

TERRARIUM DLA GEKONA ORZĘSIONEGO

Optymalne terrarium dla dorosłego gekona orzęsionego to 40x40x60cm (ostatni wymiar to wysokość). Oczywiście jeśli tylko mamy miejsce ,warto zrobić większe terrarium – zawsze im większe, tym lepiej dla zwierząt . Mniejsze osobniki trzymamy w dużo mniejszych terrariach, aby je rozkarmić. Podłoże terrarium powinno być chłonne i trzymać wilgoć – dobrze sprawdzi się np. substrat kokosowy, chociaż dostępne są inne podłoża np. kora, torf czy forest floor. Terrarium spryskujemy wodą raz dziennie wieczorem. Zostawiamy w nim również płytką miseczkę z wodą. Temperatura w terrarium powinna oscylować między 22, a 25°C, zatem może obyć się bez dodatkowego ogrzewania. Temperatura podwyższona miejscowo do 27°C może mieć pozytywny wpływ, podczas rozmnażania gekonów. Zimą (przez dwa-trzy miesiące) temperaturę warto obniżyć do 18-21°C, a samca oddzielić od samic. Jest to również okres odpoczynku od rozmnażania. Oświetlenie w terrarium może być wykorzystywane, by wytworzyć cykl 12-14 godzinnych dni świetlnych, które gekony będą przesypiać. Takie rozwiązanie będzie też wpływało korzystanie na wzrost roślin w terrarium. By obserwować gekona orzęsionego nocą można zamontować klasyczną czerwoną lampę terrarystyczną.

Należy też zapewnić wewnątrz wystrój, który pozwoli gekonowi czuć się bezpiecznie. Warto przygotować ściankę strukturalną wraz z kryjówkami, które mogą stanowić np. tuba korkowa, skorupa orzecha kokosowego, pędy bambusa – muszą one być odpowiednich rozmiarów, tak by dorosły gekon się w nie zmieścił. By uatrakcyjnić wygląd zbiornika i zapewnić dodatkowe kryjówki, możemy także umieścić sztuczne lub żywe rośliny, takie jak np. hoja i różnego rodzaju oplątwy.

 

CIEKAWOSTKA

Gatunek ten zdolny jest do wydawania dźwięków, które możemy słyszeć nocami. Wydawane przez nie świergoty, szczekanie i klikanie zdają się być wynikiem interakcji pomiędzy osobnikami, gdyż rzadko słyszy się je u gekonów trzymanych pojedynczo.

 

W naszym sklepie Zoologia Rzeszów Jacek Fusiarz, Lwowska 6, znajdziesz szeroki wybór asortymentu do stworzenia idealnego terrarium dla gekona orzęsionego .W razie pytań odpowiemy ns wasze pytania.

Serdecznie zapraszamy🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://zoologiarzeszow.pl/wp-content/uploads/2021/11/ZOOLOGIA_logotyp_1.png
O nas
Rzeszów, Lwowska 6, 35-301
+ 731 402 100
zoologia.rzeszow@gmail.com
Pon. - Pt. 9:00 - 19:00
Sob. 9:00 - 15:00
Niedz. - nieczynne