HODOWLA GEKONA LAMPARCIEGO

28 września 2023by administrator0
CHARAKTERYSTYKA

Gekon lamparci jest gatunkiem cieszącym się sporą popularnością wśród miłośników jaszczurek hodowlanych. Ogromne zainteresowanie tymi zwierzętami wiąże się z ich wyjątkowymi cechami –są to bowiem zwierzęta przyjazne, a jednocześnie bardzo urodziwe. Wyróżniają się oryginalnym ubarwieniem- przeważnie ich ciało ma kolor żółto-szary, a dodatkowo zdobią je czarne lub brunatne plamki oraz łuski. Młode gekony lamparcie po wykluciu wyglądają nieco inaczej niż dorosłe jaszczurki – są ozdobione poprzecznymi, ciemnymi pręgami. Z upływem czasu pręgi te stopniowo blakną i zmieniają się we wzór dorosłego osobnika. Po wykluciu gekon tygrysi jest bardzo mały – całkowita długość jego ciała wynosi około 6-7 cm. Dorosła jaszczurka, po około 2-3 latach życia, osiąga zazwyczaj od około 22 do 28 cm długości. Waga dorosłego osobnika oscyluje w granicach od 60 do 100 gramów. W odpowiednich warunkach hodowlanych gekony dożywają nawet do 20 lat.

WYSTĘPOWANIE

W naturalnych warunkach gekony lamparcie występują głównie na suchych terenach Azji (od Turcji, poprzez Irak, Iran, Pakistan nawet do zachodnich Indii), gdzie prowadzą naziemny tryb życia, często zmieniają miejsce pobytu i drzemią-zwłaszcza w ciągu dnia.

ZACHOWANIE

Jak już wcześniej było wspomniane, gekony lamparcie słyną z przyjaznego usposobienia w stosunku do człowieka, łatwo przyzwyczajają się i darzą go zaufaniem. Oswajanie należy rozpocząć możliwe najszybciej kiedy gekony są jeszcze młode. W terrarium można trzymać je w grupie kilku sztuk. Warunkiem do tego jest oczywiście stosunkowo większe terrarium oraz grupa złożona z jednego samca i kilku samic. Zabronione jest hodowanie dwóch i więcej samców w jednym terrarium, ponieważ wykazują silne zachowanie terytorialne i może dojść do walk i śmierci jednego z nich. Nie należy  łączyć go również z innymi gatunkami.

Gekon to zwierze prowadzące nocny tryb życia, dlatego pora ich największej aktywności przypada w wieczorem i w nocy. Jeśli domowy pupil w ciągu dnia wydaje się osowiały i mało obecny – to zupełnie normalne. Możesz być pewien, że jaszczurka ładuje akumulatory na nocne harce.

ROZPOZNAWANIE PŁCI

Najłatwiejszym sposobem na rozróżnienie płci u gekona lamparciego jest zaobserwowanie czy nasz gekon posiada poszerzoną i pogrubioną wałkowato nasadę ogona. W pogrubieniu tym znajduje się narząd kopulacyjny zwany półprąciem. Występuje prawe i lewe półpracie. Po zaobserwowaniu tych cech u naszego gekona możemy stwierdzić, że mamy do czynienia z samcem. 

Gekony lamparcie w niewoli rozmnażają się bardzo łatwo. Samce osiągają dojrzałość płciową w wieku 8-12 miesięcy. Osiągają wtedy długość około 17-19 cm ciała. Samice dojrzewają trochę później, w wieku 10-14 miesięcy  i osiągają długość 17-18 cm ciała.

TERRARIUM

Gekon tygrysi czy też lamparci potrzebuje suchego terrarium (tak zwanego terrarium pustynnego), odpowiedniego dla gatunków zamieszkujących skalne szczeliny i korytarze pod powierzchnią. Dla gekona zasada brzmi tak: im większe terrarium, tym lepsze! Minimalne wymiary terrarium dla jednego dorosłego osobnika to 60 × 40 × 40 cm, z każdym kolejnym osobnikiem należy doliczyć przynajmniej 0,03 m2.

Gekony lamparcie są stosunkowo łatwe w utrzymaniu i pielęgnacji. W ciągu dnia temperatura w terrarium tych ciepłolubnych gadów powinna wynosić od 25 do 35°C, a wilgotność powietrza od 40 do 50%. Nocą temperatura powinna utrzymywać się w okolicach 20°C, a wilgotność wzrosnąć do 70%. Jako zwierzęta aktywne nocą gekony tygrysie w swoim środowisku naturalnym wygrzewają się po zmroku na nagrzanych kamieniach, a zatem podłoże terrarium powinno być ogrzewane za pomocą mat lub kabli grzewczych. Cykl oświetlania wynosi średnio 12-14 godziny. Lampa UVB nie jest wymagana, z racji nocnego trybu życia gekona. Należy pamiętać o dobrej wentylacji terrarium.

Aby stworzyć komfortowe i naturalne warunki dla naszego gekona w terrarium należy wyposażyć je w liczne kryjówki wykonane np. z połówek orzecha kokosowego, donicy glinianej, kamieni, łupków. Istotną rolę w wyposażeniu terrarium odgrywa odpowiednie podłoże. Gekony te wymagają stabilnego podłoża o wielu wypukłościach, Najczęściej wybieranym rodzajem jest chips kokosowy, piasek, zrębka bukowa. W przypadku podłoża stałego możemy użyć mieszanki gliny wędkarskiej i piasku wymieszanego z wodą.

ŻYWIENIE GEKONA LAMPARCIEGO

Gekony lamparcie żywią się przede wszystkim owadami takimi jak szarańcze, karaczany czy świerszcze. Sporadycznie można podać mu lawy mącznika młynarka lub drewnojada (owady te jednak pokryte są chitynowym pancerzem, który jest słabo trawiony przez brodacze, dlatego dobrze jest podać je tuż po wylince). Posiłek dorosłego gekona powinien składać się z dwóch do czterech owadów, niekoniecznie codziennie. Pamiętać należy o regularnym podawaniu suplementów witaminowych i sproszkowanego wapnia – do dwóch razy w tygodniu. Proszkiem można posypać insekty do karmienia. Najlepiej pozwolić gekonowi samodzielnie łapać swoją zdobycz. Gekon, zauważając pokarm staje w bezruchu, a następnie przed błyskotliwym atakiem szybko porusza końcówką ogona.

 

Ciekawostki:

*Gekon lamparci jest jedynym gekonem, który śpi z zamkniętymi oczami, ma ruchome powieki, które mu to umożliwiają. Jest również jedynym gekonem, który nie posiada przylg w łapkach, co za tym idzie nie wspina się jak inne gekony po płaskich powierzchniach.

*Warto również wspomnieć o ogonie, który stanowi niemal połowę długości ciała dorosłego osobnika. Gekon lamparci gromadzi w swoim ogonie zapasy tłuszczu, które w naturalnych warunkach mają za zadanie pomóc w przetrwaniu trudnego okresu bez dostępu do jedzenia. Domowy gekon lamparci jest zazwyczaj oceniany w następujący sposób: im grubszy ogon, tym lepiej zadbana i odżywiona jaszczurka. Podobnie jak inne gatunki jaszczurek, gekon lamparci w sytuacji silnego stresu potrafi odrzucić ogon. Zregenerowanie tej części ciała zajmuje mu do kilku miesięcy, przy czym „nowy” ogon nie będzie już tak sprawny jak pierwotny, a wprawne oko hodowcy zauważy, że gekon posiada uszczerbek.

 

 

W naszym sklepie Zoologia Rzeszów Jacek Fusiarz, Lwowska 6  posiadamy wszystkie niezbędne akcesoria do stworzenia idealnego terrarium dla  gekona. W sprzedaży posiadamy również same gekony lamparcie. Chętnie pomożemy i doradzimy w kwestii doboru terrarium, akcesoriów  oraz odpowiemy na Wasze pytania dotyczące hodowli tego niezwykłego gekona.

Serdecznie zapraszamy 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://zoologiarzeszow.pl/wp-content/uploads/2021/11/ZOOLOGIA_logotyp_1.png
O nas
Rzeszów, Lwowska 6, 35-301
+ 731 402 100
zoologia.rzeszow@gmail.com
Pon. - Pt. 9:00 - 19:00
Sob. 9:00 - 15:00
Niedz. - nieczynne