ZAKŁACZENIE KOTA

7 marca 2022by administrator0

Każdy właściciel kotów przynajmniej raz spotkał się z problemem “zakłaczenia “. Kule włosowe zbierające się w kocim przełyku potrafią narobić wiele kłopotów, dlatego warto wiedzieć, jak zapobiegać tej często występującej, niebezpiecznej przypadłości.

 

Jak powstają kule włosowe ?

Koty bardzo dbają o wygląd swojego futerka. Nie używają do jego czyszczenia jednak wody a własnego języka. Podczas wielkorotnych “kąpieli” w ciągu dnia wyczesują sierść swoim szorstkim językiem. Martwe włosy trafiają do układu pokarmowego, żołądka, jelit, a następnie zostają wydalone z organizmu. Bardzo często kule włosowe zostają też zwracane w formie wypluwek. Zwymiotowane „kłaczki” to zbite włosy wraz ze śliną oraz resztkami pokarmowymi. Usuwanie w ten sposób zalegającej sierści jest zjawiskiem naturalnym. Koty często, instynktownie zaczynają podgryzać rośliny, doprowadzając do podrażnienia ścian żołądka i sprowokowania wymiotów. Szczególne tendencje do zakłaczania mają koty z długą sierścią.

Pilobezoary- są to zalegające w żołądku, przyklejone do jego dna ,kulopodobne złogi sierści.

 

Objawy zakłaczenia

Symptomy zakłaczenia zależą głównie od wielkości powstałych kul włosowych oraz czy znajdują się one w żołądku, czy dostały się do jelit, powodując ich niedrożność. W przypadku podrażnienia błony śluzowej żołądka przez pilobezoary możemy zaobserwować częste próby zwracanie treści pokarmowych bądź wymioty po jedzeniu i piciu. W momencie dostania się kul włosowych do jelita dochodzi do zaburzeń w transporcie treści pokarmowych, zaparć, braku apetytu, wzdęć oraz  pogorszeniu się ogólnego stanu zdrowia kota.

Przy upośledzonym procesie wydalania pilobezoarów z organizmu możemy zaobserwować szereg charakterystycznych objawów. Są to m.in.:

  • częste wymioty po posiłku i wypiciu wody
  • próby wykrztuszania zalegającej treści z żołądka
  • zaparcia na przemian z biegunką
  • apatia, brak apetytu, spadek masy ciała
  • widoczny dyskomfort, ból, nerwowość
  • kot przestaje się myć

Po zauważeniu powyższych objawów należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem weterynarii, w celu diagnostyki i ewentualnego leczenia kota.

 

Zapobieganie

Bardzo ważną czynnością zapobiegającą połykanie przez kota sierści jest regularne czesanie kotów, szczególnie w okresach wymiany sierści (jesień, wiosna), oraz kotów z długą sierścią. Pomocne mogą okazać się w tym furminatory, które dokładnie wyczesują martwe włosy.

Niezbędne jest podawanie dobrej jakości karm zawierających w swoim składzie błonnik , ułatwiający wydalanie z organizmu kul włosowych. Na rynku obecnie wstępuje wiele pełnowartościowych karm dla kotów posiadających takie funkcje.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów w walce z zakłaczeniem kotów jest stosowanie past odkłaczjących które, w swoim składzie posiadają substancje ułatwiające wydalanie z organizmu kul włosowych. Są to m.in. słód jęczmienny, błonnik, wartościowe oleje i tłuszcze. W naszej ofercie posiadamy pasty odkłaczające m.in. marki; GimCat, Bogatend , Francodex, Trixie.

Dodatkowo dobrze gdy kot ma dostęp do doniczki z kocią trawą, która naturalnie pozwala oczyścić żołądek kota z zalegających “kłaczków”. Kocią trawę możemy nabyć w sklepach zoologicznych. Występuje ona w postaci gotowej mieszanki trawy z podłożem do samodzielnego wysiania jej w warunkach domowych.

 

Gorąco zachęcamy Was do odwiedzin naszego sklepu Zoologia Rzeszów Jacek Fusiarz, Lwowska 6,  i konsultacji. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://zoologiarzeszow.pl/wp-content/uploads/2021/11/ZOOLOGIA_logotyp_1.png
O nas
Rzeszów, Lwowska 6, 35-301
+ 731 402 100
zoologia.rzeszow@gmail.com
Pon. - Pt. 9:00 - 19:00
Sob. 9:00 - 15:00
Niedz. - nieczynne