PRZYWITAJMY CIEPŁE DNI BEZ KLESZCZY

6 kwietnia 2022by administrator0

Na zewnątrz coraz wyższe temperatury. Właściciele psów i kotów doskonale wiedza, że zwiastuje to wzmożoną aktywność kleszczy i niosące wobec tego niebezpieczeństwo dla swoich czworonogów.
Aktywność kleszczy wzrasta w temperaturach niewiele wyższych od zera, zazwyczaj są to wartości około 5 stopni powyżej zera. Wiec nawet w okresie zimowym kiedy mamy dodatnie temperatury przez dłuższy czas, budzą się one z hibernacji i szukają swojego żywiciela.
Pierwsze maksimum aktywności kleszczy następuje najczęściej w maju–czerwcu, drugie we wrześniu–październiku.

 

WYSTĘPOWANIE KLESZCZY:

Kleszcze lubią miejsca, w których zmienia się charakter roślinności: obrzeża lasów, łąk, polan, parków.  Nie zeskakują one z drzew i nie skaczą na swoje ofiary, gdyż nie posiadają odnóży skocznych. Kleszcze atakują w momencie, kiedy ich ofiara „ociera” się lub przechodzi obok rośliny, na której przebywa pasożyt.

 

NIEBEZPIECZEŃSTWO:

Aparat gębowy kleszcza jest niezwykle dopracowaną konstrukcją. Osobnik zakotwicza się bardzo mocno w skórze z żywiciela. Przebija warstwy skóry i ze śliny tworzy rynienkę, którą wpuszcza substancje znieczulające i zapobiegające krzepnięciu krwi, a wraz z nimi zarazki. Tę samą drogę ssie również krew. Objadający się kleszcz może powiększyć swój rozmiar 200 razy! Kleszcze wgryzają się najczęściej w miejsca dobrze ukrwione, pokryte cienką skórą.
Pasożyty te przenoszą wiele niebezpiecznych chorób, które zagrażają zdrowiu naszych pupili.
Na terenie Europy najczęstszymi jednostkami chorobowymi przenoszonymi przez kleszcze są odkleszczowe zapalenie mózgu, babeszjoza, borelioza, anaplazmoza. Często niezdiagnozowane i nieleczone choroby odkleszczowe mogą doprowadzić nawet do śmierci naszych pupili.

 

NAJCZĘSTSZE CHOROBY ODKLESZCZOWE:

 

Borelioza (morbus Lyme)

Jest wieloukładową chorobą zakaźną powodowana jest przez pierwotniaki z rodzaju Babesia, których rezerwuarem są niewielkie zwierzęta, przede wszystkim gryzonie. Choroba ta dotyka również psy, rzadziej koty. Większość przypadków zakażenia boreliozy u kotów przebiega bezobjawowo. Rozpoznanie boreliozy nie jest łatwe, ponieważ pierwsze objawy choroby mogą wystąpić dopiero po kilku miesiącach (od dwóch do pięciu).

Po kilku miesiącach od zarażenia boreliozą u czworonoga może wystąpić:
⦁ gorączka
⦁ apatia
⦁ utrata apetytu
⦁ osłabienie
⦁ brak chęci do zabawy

Dodatkowo mogą występować okresowe, powracające kulawizny, problemy z poruszaniem się i obrzęki stawów.
Leczenie boreliozy polega na zastosowaniu około 4 tygodniowej antybiotykoterapii. Dodatkowo podane mogą zostać środki przeciwzapalne oraz wspomagające pracę wątroby i nerek.

 

Babeszjoza (piroplazmoza) 

Wywołują ją najczęściej pierwotniaki z rodzaju Babesia, przede wszystkim Babesia canis i Babesia gibsoni. W efekcie zakażenia jednokomórkowe pasożyty (najczęściej Babesia canis) niszczą czerwone krwinki u zwierzęcia. W efekcie dochodzi do silnej anemii i żółtaczki.
Zakażenie babeszjozą następuje w czasie 24-72 godzin od ugryzienia przez kleszcza, a objawy pojawiają się nawet 3 tygodnie później.

Najczęstszymi objawami są
⦁ Apatia
⦁ Brak apetytu
⦁ Wymioty
⦁ Biegunka
⦁ Wysoka temperatura
⦁ Zmiana barwy moczu na czerwony, czerwono-brunatny
⦁ Zaprzestanie oddawania moczu
⦁ Powiększenie węzłów chłonnych
⦁ Zażółcenia skóry, spojówek, pach oraz pachwin
⦁ Bladość błon śluzowych

Choroba u kotów stwierdzana jest rzadko. Objawami są: senność, brak łaknienia, osłabienie i biegunka. Objawy mogą pojawić się w późniejszych etapach rozwoju choroby, objaw żółtaczki nie jest częsty.

Leczenie babeszjozy polega na usunięciu pierwotniaków z erytrocytów. Zaleca się również podanie kroplówek zawierających witaminy z grupy B, żelazo raz glikokortykosteroidy. Czasem lekarze sięgają także po leki i antybiotyki.

 

Metody ochrony przed kleszczami:
  • Obroże antykleszczowe– jedne z najpopularniejszych metod ochrony przed pasożytami. Cechuje je łatwość i wygoda w aplikacji. Są bardzo skuteczne w swoim działaniu. Dużym atutem jest również sam czas działania, bowiem niektóre z nich chronią przed pasożytami aż do 8 miesięcy! Dobierając obroże dla naszego pupila, należy uwzględnić gatunek zwierzęcia, wiek, wagę, obwód szyi. Skuteczne działanie obroży odnotowuje się po upływie 48h od założenia jej zwierzakowi. Obroża powinna przylegać do skóry szyi. Choć w wielu przypadkach nie ma przeciwwskazań do zamoczenia (niektóre są wodoodporne ) , obroże lepiej ściągnąć przed kąpielą, zwłaszcza gdy odbywają się często.

 

  • Krople do stosowania naskórnie-  bardzo wygodna forma aplikacji. Krople aplikujemy bezpośrednio w skórę zwierzęcia. Nie wcieramy , odczekujemy aż samoistnie wchłonie się w skórę. Są polecane w przypadku zwierząt z długa i gęstą sierścią, u których stosownie obroży antykleszczowej może okazać się problematyczne i mniej skuteczne. Przy stosowaniu tej formy aplikacji należy pamiętać o regularności. Tak jak w przypadku wyżej opisanej metody do dobrania dawki należy uwzględnić gatunek, wiek i wagę zwierzęcia.

 

  • Tabletki na pchły i kleszcze-  są stosunkowo nową formą ochrony przed pchłami i kleszczami, występują w formie smakowitych przekąsek. Działają one od 4 do 12 tygodni zależnie od ich rodzaju. Są bardzo skuteczne w swoim działaniu. Tutaj również należy wspomnieć ze bardzo ważna jest systematyczność w aplikacji, by nie tworzyć luk w uwalnianiu się ochronnych substancji. Odradzane jest aplikowanie tego typu środków u zwierząt z problemami układu pokarmowego, a w przypadku zwierząt z niewydolnością wątroby lub innymi schorzeniami należy przed zastosowaniem skonsultować się z lekarzem weterynarii. Śródki te dostępne są w sprzedaży wyłącznie u weterynarzy.

 

  •  Spray na kleszcze– mało popularne rozwiązanie, ale warto je znać, szczególnie jeśli jesteśmy właścicielami niewychodzącego na zewnątrz pupila. Tę metodę można stosować okazjonalnie np. w przypadku wystaw czy wyjścia do weterynarza. Spray odtsrasza pchły, kleszcze, meszki, komary. Jego działanie utrzymuje się od kilku godzin do nawet kilku tygodni.

 

Żaden środek przeciw kleszczom nie zapewnia 100% skuteczności. Pomimo ich stosowania, istnieje ryzyko, że pojedyncze osobniki kleszczy mogą pełzać po sierści lub zakotwiczyć się w skórze.
Zalecane jest dokładne przeglądanie sierści po każdym spacerze i wyjściu na zewnątrz swojego pupila.

Jeśli znajdziesz zakotwiczonego pajęczaka w skórze psa lub kota, możesz wyjąć go samodzielnie za pomocą pęsety lub specjalnego przyrządu. Gdy kleszcz znajduje się w trudnodostępnym miejsc lub nie masz doświadczenia w wyciąganiu kleszczy, niezbędne jest szybkie zgłoszenie się do lekarza weterynarii.

 

W naszym sklepie Zoologia Rzeszów Jacek Fusiarz, ul. Lwowska 6,  znajdziesz bogaty wybór środków owadobójczych i odstraszających pasożyty zewnętrzne. Posiadamy obroże, krople spot- on, spraye, pudry, szpony od renomowanych producentów. Zachęcamy do odwiedzin i konsultacji na temat ochrony naszych pupili przed pchłami i kleszczami. Chętnie odpowiemy na Wasze pytania  🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://zoologiarzeszow.pl/wp-content/uploads/2021/11/ZOOLOGIA_logotyp_1.png
O nas
Rzeszów, Lwowska 6, 35-301
+ 731 402 100
zoologia.rzeszow@gmail.com
Pon. - Pt. 9:00 - 19:00
Sob. 9:00 - 15:00
Niedz. - nieczynne