Popielica Afrykańska

9 grudnia 2022by administrator0

Popielica afrykańska (Graphiurus murinus), inaczej nazywana też  pędzlogonem zwinnym, to gatunek małego gryzonia zaliczanego do rodziny popielicowatych i podrodziny pędzlogonów. Jej bliską krewną jest występująca w Polsce popielica szara – należąca do tej samej rodziny.

Jak wygląda popielica ? Jakie jest jej zachowanie ? Jak wymagająca jest hodowli tego małego gryzonia ? Zapraszamy do dalszej części artykułu, w której odpowiemy na te pytania.

 

WYSTĘPOWANIE

Popielice to gryzonie pochodzące z rejonów tropikalnej i subtropikalnej Afryki południowej i wschodniej. Na wolności są jednak szeroko rozpowszechnione niemal na całym kontynencie. W naturalnym środowisku popielice zamieszkują tereny leśne, sawanny i łąki. Ich siedliskie są przede wszystkim drzewa, krzewy i opuszczone ptasie dziuple. Gdy w otoczeniu brakuje drzew, chętnie zamieszkują również nory i szczeliny skalne. prowadzą nocny tryb życia. Podczas dnia śpią ukryte w gałęziach drzew, budzą się natomiast w godzinach wieczorowych. Lubią spać w grupach mocno wtulone w siebie.

 

CHARAKTERYSTYKA

Popielica z wyglądu przypomina nieco krzyżówkę myszy z wiewiórką. Najczęściej osiąga wielkość ok. 6-8 cm i wagę 23-34 g. Uwagę zwraca jej długi i puchaty ogon, który może mierzyć nawet 15 cm. Tak długi ogon pomaga w utrzymaniu równowagi podczas wspinania się po gałęziach drzew. Jest również niezaprzeczalnie ozdobą tego małego gryzonia. Należy pamiętać, że ogon popielic jest bardzo wrażliwy i delikatny, dlatego nie należy ciągnąc popieliczki za ogon, ani ją za niego podnosić. Uwagę przyciągają jej duże, czarne, wyłupiaste oczy, które są cechą charakterystyczną stworzeń prowadzących nocny tryb życia. Posiadają również ciemną otoczkę wokół oczu. Uszy pędzlogonów są duże w stosunku do ciała ruchliwe i okrągłe. Popielice mają bardzo dobrze rozwinięty zmysł słuchu, wzroku oraz węchu.

Są to gryzonie nocne, w naturze żyjące w grupach składających się z około 15 osobników. Są silnie stadne i rodzinne. W ciągu dnia są mało aktywne i głównie śpią. Począwszy od zmroku pędzlogony zaczynają biegać i komunikować się ze sobą wydając serie szczebioczących dźwięków i pisków. W swoim naturalnym środowisku potrafią nawet objąć w posiadanie terytorium o powierzchni kilku hektarów. Do komunikacji gryzonie wykorzystują również znakowanie zapachowe.

 

ŻYWIENIE 

Popielice są zwierzętami wszystkożernymi. W naturze odżywiają się pędami roślin, liśćmi, korą, nasionami, owocami z drzew i krzewów, a także małymi zwierzętami (głównie bezkręgowcami, ale też np. pisklętami niektórych ptaków). W warunkach domowych zwierzaki te najlepiej karmić gotową mieszanką nasion przeznaczoną dla chomików lub innych małych wszystkożernych gryzoni. Odpowiednia dla nich może być też karma dla dużych papug. Dietę zwierząt warto uzupełniać orzechami, warzywami (brokuł, papryka, pomidor, marchew) oraz owocami ( np. banany, kiwi, maliny, truskawki, winogrona, jabłka czy gruszki. Popielicom należy także dostarczać białko zwierzęce – w postaci suchej karmy dla kotów, owadów, niewielkich ilości mięsa drobiowego. Źródła białka zwierzęcego podajemy z umiarem, max. 2 razy w tygodniu, ponieważ  gryzonie te łatwo się otłuszczają. Należy zapewnić również stały dostęp do wody i kostki wapiennej, ponieważ ich zęby rosną przez całe życie, przez co muszą je ścierać.

 

WARUNKI HODOWLI W DOMU

Najlepszym mieszkankiem dla popielic afrykańskich będzie terrarium, gdyż większość klatek dostępnych na runku ma zbyt duże przerwy między prętami. Za absolutne minimum dla dwóch osobników uważa się zbiornik o wymiarach 50x40x70 centymetrów, ale im większe, tym lepsze. Dno należy wysypać 3-centymetrową warstwą niepylącego podłoża, w którym zwierzęta będą mogły swobodnie się zakopywać. Popielicom należy zapewnić temperaturę 21-25 stopni Celsjusza, jeśli jest ona niższa konieczne jest dogrzewanie terrarium przy pomocy mat grzewczych czy specjalnych lamp. Jeśli temperatura będzie utrzymywać się poniżej 19 stopni, popielice mogą zacząć hibernować, co może skończyć się ich śmiercią. Popielice to ruchliwe, zwinne i energiczne zwierzątka, które uwielbiają się bawić i eksplorować otoczenie. W ich terrarium nie może więc zabraknąć akcesoriów, które dostarczą im rozrywki i pozwolą rozładować energię. Szczególnie polecane dla tych małych zwierzaków są drabinki, gałęzie i pnie i liny do wspinaczki. Do terrarium można też wstawić kołowrotek, ale koniecznie pełny, najlepiej drewniany. Pędzlogony uwielbiają też hamaki. Na każde zwierzątko powinna przypadać przynajmniej jedna kryjówka, by między lokatorami nie dochodziło do rywalizacji i konfliktów. Zwierzęta te dość łatwo się odwadniają, muszą więc mieć stały dostęp do wody np. poprzez poidło kulkowe.

 

ROZMNAŻANIE
Pędzlogony stosunkowo dobrze rozmnażają się w niewoli. Dojrzałość płciową zwierzaki te osiągają w wieku około 1 roku. Do rozrodu wykorzystują dziuple lub inne kryjówki. Ciąża u popielic trwa 24 dni, a młode pozostają pod opieką samicy jeszcze przez 4-6 tygodni. Na świat w jednym miocie przychodzi 4-6 młodych. W trosce o zdrowie samicy nie powinno dopuszczać się do więcej niż dwóch miotów w roku. Samica jest bardzo troskliwa  w wychowywaniu młodych, bardzo rzadko zdarzają się porzucenia potomstwa z gniazda. W opiece nad potomstwem aktywnie towarzyszy również samiec. Niestety popielice afrykańskie nie należą do zwierząt długowiecznych. W warunkach domowych żyją zwykle 5-6 lat. 
OSWAJANIE 
Popielice należą do dosyć nieśmiałych i płochliwych zwierząt. Choć można je oswoić i nauczyć wchodzenia na rękę, często wykazują pewien dystans w stosunku do ludzi. Oswajanie tych egzotycznych gryzoni wymaga czasu i cierpliwości. Najłatwiej z reguły nawiązać relację z młodymi zwierzakami. Nie należy początkowo stresować zwierząt tuż po wpuszczeniu do terrarium. Wyciągane na siłę mogą ugryźć, a dzięki swojej zwinności i skoczności – uciec. Gdy zaczną swobodnie poruszać się po nim i chętnie wychodzić z domku w obecności właściciela, można zacząć próbować brać je na ręce, najlepiej w niewielkim pomieszczeniu z zabezpieczonymi wszystkimi zakamarkami i zamkniętymi oknami. Można również próbować je „przekupić” podkładając im pod pyszczek smakołyki. Trzeba przy tym unikać szybkich i gwałtownych ruchów, które mogą być niepokojące dla zwierzątka.  Popielice afrykańskie są szczególnie ciekawe w obserwacji i słuchaniu ich wzajemnej komunikacji. Oswojone uwielbiają biegać po rękach i nie chcą z nich schodzić.

 

WARTO WIEDZIEĆ

By oszczędzać ciepło, popielice śpią okryte ogonem i zwinięte w kłębek w dziuplach. Zimą, gdy temperatura otoczenia spada poniżej 15°C, gryzonie rozpoczynają hibernację. Zimowy spoczynek poprzedzony jest intensywnym żerowaniem i spożywaniem wysokoenergetycznego pokarmu, co pozwala zgromadzić zwierzakom rezerwy tłuszczu. Zdarza się, że pędzlogony zapadają w stan odrętwienia także latem – zwłaszcza w przypadku niedoboru pożywienia.

 

Obecnie w naszym sklepie Zoologia Rzeszów Jacek Fusiarz, Lwowska 6,  mamy zaszczyt gościć te małe, urocze stworzenia. Zapraszamy do odwiedzin, a w razie pytań chętnie odpowiemy i doradzimy.

Serdecznie zapraszamy🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://zoologiarzeszow.pl/wp-content/uploads/2021/11/ZOOLOGIA_logotyp_1.png
O nas
Rzeszów, Lwowska 6, 35-301
+ 731 402 100
zoologia.rzeszow@gmail.com
Pon. - Pt. 9:00 - 19:00
Sob. 9:00 - 15:00
Niedz. - nieczynne