SPOKOJNYCH ŚWIĄT!

18 grudnia 2022by administrator0

Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej, zaraz po nich zabawa sylwestrowa i Nowy Rok. Dla większości  z nas oznacza to rodzinne spotkania, wspólne kolędowanie i godziny spędzone przy stole wigilijnym. Towarzyszące świętom zamieszanie: brak czasu, hałasy, zmiany w otoczeniu, nowe twarze w mieszkaniu, mogą nie do końca spodobać się naszym czworonożnym przyjaciołom i negatywnie wpłynąć na ich psychikę lub wywoływać  silny niepokój. Zły nastrój u zwierząt wywołuje również rozłąka z rodziną, która wyjeżdża na święta do bliskich lub udaje się na bale sylwestrowe. Poniżej przedstawimy kilka głównych czynników powodujących stres u naszych zwierząt w okresie okołobożonarodzeniowym oraz doradzimy, jak sobie z nim radzić.

Główne przyczyny stresu u naszych zwierząt w okresie świątecznym

 

OGRANICZONY CZAS DLA NASZYCH ZWIERZĄT

Dużo uwagi poświęcamy przygotowaniom, wypiekom, dekoracjom, prezentom a mało naszym pupilom. Spieszymy się, jesteśmy zabiegani, wyjeżdżamy często w celu zakupów. W tym czasie nasze zwierzaki mogą czuć się pominięte, ponieważ z reguły poświęca się im znacznie mniej uwagi. Aby uniknąć  sytuacji, w której zwierze zaczyna czuć niepokój związany z brakiem czasu dla niego niezbędne jest znaleźć tą „wolną chwilę” na spacer z psem lub wspólną, relaksującą zabawę z naszym mruczącym przyjacielem. Pamiętajmy też o tym, aby zachować spokój w okresie przygotowań okołoświątecznych, ponieważ zwierzęta bardzo szybko wyczuwają zdenerwowanie u swoich opiekunów i same zaczynają go odczuwać.

BRAK RUTYNY

Większość psów i kotów zdecydowanie lubi rutynę i zwykle trzymają się utrwalonych schematów. Podawanie posiłków, spacery i zabawy w tych samych godzinach sprawiają, że zwierze czuje się  bezpiecznie oraz pewnie. Tymczasem nasze życie w okolicach świąt przez nadmiar obowiązków często odwraca się o 180 stopni. Aby nie naruszyć komfortu psychicznego naszego czworonoga, powinniśmy pilnować harmonogramu dnia panującego przez cały rok. Zachowanie rutyny zwykle pomaga dużym stopniu uspokoić zwierzę.

NOWI GOŚCIE

Święta zazwyczaj spędzamy z rodziną w większych gronach niż zazwyczaj. Pojawiają się nowe twarze, głosy, zapachy. Dom wypełnia się głośnymi kolędami, wybuchami śmiechu, oraz dziećmi „chcącymi bawić się z piesiem lub kotkiem”. Dla wielu czworonogów to zbyt dużo wrażeń, zwłaszcza tych z trudną przeszłością, nieśmiałych, mało towarzyskich lub niemających wcześniej kontaktu z dziećmi. Może wywołać to u nich duży dyskomfort psychiczny. Takie zwierzęta  najlepiej czuja się w gronie swoich najbliższych domowników. W takim wypadku, chcąc zapewnić naszym pupilom komfort psychiczny, należy przygotować mu bezpieczne miejsce w domu z dala wielu nowych bodźców, najlepiej zagospodarować osobne pomieszczenie w domu, pokój, w którym dotychczas zwierze swobodnie przebywało, do którego raczej nikt nie będzie zaglądać. Pies poczuje się lepiej w takim ustronnym miejscu, gdzie będzie jego legowisko, miski, zabawki, ulubiony przysmak. Kot natomiast poczuje większy komfort, jeśli stanie w takim miejscu jego drapak lub legowisko. Warto wcześniej uprzedzić również gości, że nasz pupil nie jest zbyt towarzyski i zwyczajnie stresuje się tą sytuacją.

ŚWIĄTECZNE WYJAZDY

Wielu z nas decyduje się spędzić święta poza domem, na przykład u krewnych, często bardzo dalekich. Już sama podróż, a następnie pobyt w zupełnie obcym otoczeniu może mocno zestresować naszych podopiecznych. Zmiana otoczenia, brak codziennej rutyny, nowe zapachy, nowe głosy dobiegające z klatki schodowej, inne zwierzęta, to wszystko powoduje napięcie u naszego pupila i sprawiają, że nasi czworonożni podopieczni tracą poczucie komfortu. Chcąc zminimalizować dyskomfort psychiczny zwierzęcia należy dobrze przygotować się do podróży. Jeżeli Twój Pies źle znosi jazdę samochodem i wymiotuje, warto pomóc im za pomocą specjalnych środków na chorobe lokomocyjną lub środki uspokajające. Wnętrze transportera, klatki czy tylne siedzenie auta można spryskać sprayem adaptacyjnym, na około 15 minut przed umieszczeniem tam zwierzaka. Dzięki temu pupil spokojnie zniesie całą podróż.

Nie zapominajmy, że każde zwierzę powinno podróżować w transporterze lub specjalnych szelkach samochodowych. Zabierzmy ze sobą również kilka zabawek, posłanie oraz miskę, by pupil nie czuł się całkiem obco w nowym miejscu.

SYLWESTER

Dla wielu czworonogów nie ma chyba nic bardziej przerażającego od głośnych wybuchów petard i fajerwerków. Niektóre psy i koty, cierpiące na tzw. fobię dźwiękową są wręcz sparaliżowane strachem, gdy podczas nocy sylwestrowej zewsząd dobiega do nich nieznośny huk. Pamiętajmy, że nasze czworonogi mają ostrzejszy zmysł słuchu niż my i taki hałas jest dla nich trudny do zniesienia. Powinniśmy wtedy być nadzwyczaj wyrozumiali i maksymalnie zaangażować się w opiekę nad naszym pupilem.

Na rynku obecnie znajduje się duży wybór preparatów uspokajających i wyciszających, które w bezpieczny i nieszkodliwy sposób działają kojąco na naszych pupili. Są tom in. tabletki uspokajające, pasty, obroże, krople spot on, dyfuzory i spraye z feromonami. Jeśli nasze zwierzęta mimo wszelkich prób pomocy wciąż odczuwają niepokój, warto zasięgnąć pomocy u weterynarza. Może on przepisać odpowiednie lekarstwa lub polecić odpowiednią formę metody uspokajającej dla twojego pupila. Każde zwierzę jest inne i trzeba słuchać wytycznych oraz pilnować dawkowania. Nie można dawać zwierzętom lekarstw na własną rękę.

W naszym sklepie  Zoologia Rzeszów Jacek Fusiarz, Lwowska 6, posiadamy szeroki wybór preparatów uspokajających, od tabletek po krople spot on dla psów i kotów, które w łagodny bezpieczny sposób wyciszają nasze zwierzęta i łagodzą objawy stresowe. Posiadamy również w sprzedaży dyfuzory i wkłady feromonowe, które cieszą się dużą skutecznością produktów.

Ważne:

Podczas świąt nasze zwierzaki będą bardzo kuszone przekąskami, talerzami pozostawionymi na krzesłach lub stolikach kawowych oraz wszystkimi innymi smacznymi przekąskami dla ludzi. Jeśli nasi podopieczni są wyjątkowymi  łakomczuchami, tym bardziej trudno będzie powstrzymać ich przed osiągnięciem swojego celu i wyproszeniem “słodkimi oczami”  czegoś smacznego ze stołu. . O ile Ty jako właściciel doskonale wiesz, że resztki ze stołu nie są najlepszym pomysłem na psie menu, o tyle nasi goście już niekoniecznie potrafią się opanować. Drapanie, szczekanie, mruczenie, żebranie jest bardzo powszechne u psów i kotów, szczególnie kiedy pojawiają się goście w naszych domach.  Zanim zasiądziemy do wigilijnego stołu, poinformujmy rodzinę i przyjaciół, że nasz pupil niestety nie może jeść tego, co znajduje się na stole, ponieważ może to zakończyć się problemami żołądkowymi, a nawet wizytą u weterynarza. Jeżeli żebranie pupila jest wyjątkowo uciążliwe, przenieśmy psa wraz z legowiskiem, miskami i zabawkami do innego pomieszczenia. Zaproponujmy naszemu psu lub kotu ulubiony smakołyk, lub zabawkę interaktywną, aby uprzyjemnić  świąteczny czas.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://zoologiarzeszow.pl/wp-content/uploads/2021/11/ZOOLOGIA_logotyp_1.png
O nas
Rzeszów, Lwowska 6, 35-301
+ 731 402 100
zoologia.rzeszow@gmail.com
Pon. - Pt. 9:00 - 19:00
Sob. 9:00 - 15:00
Niedz. - nieczynne