BRAINWORK- UMYSŁOWE AKTYWNOŚCI DLA NASZEGO PUPILA

1 sierpnia 2023by administrator0
CZYM JEST BRAINWORK ?

Jest to zestaw zabaw i aktywności dla psa angażujących jego węch oraz umysł, które mają na celu pobudzenie jego intelektu i zaspokojenie potrzeb poznawczych. Można to porównać do rozwiązywania łamigłówek czy krzyżówek u ludzi. Tego typu aktywność jest ważnym elementem psiego życia, ponieważ nawet niewielka ilość powtórzeń powoduje u niego zdrowe zmęczenie. Regularne ćwiczenia umysłowe wpływają pozytywnie na naukę skupienia, wzrost funkcji poznawczych, budują pewność siebie u psa oraz sprawiają mnóstwo frajdy!

BRAINWORK- ZALETY AKTYWNOŚCI

Węszenie jest też dla naszych czworonogów naturalnym sposobem na wyciszenie.  Praca ta uczy psa samodzielności, skupienia, systematyczności oraz kreatywności. W dużym stopniu pomaga odreagować stres naszego pupila. W przeciwieństwie do wysiłku fizycznego, zabawy umysłowe nie podnoszą poziomu kortyzolu, który może skutkować namiarem energii w domu, nawet po długim spacerze. Chwila poświęcona na łamigłówki dla psa jest cudownym relaksem i drogą do wyciszenia emocji. Łatwiej będzie psu zasnąć czy spokojnie poleżeć w swoim legowisku, gdy po spacerze czy intensywnym treningu zaangażujesz go w zabawy umysłowe. Brainwork świetnie sprawdza się także, gdy na dworze pogoda nie sprzyja spacerom.

BRAINWORK – DLA KOGO ?

Nie ma żadnych ograniczeń do stosowania tej formy aktywności względem gatunku, rasy czy wieku. Sprawdza się rewelacyjnie zarówno u psów lękliwych oraz nadpobudliwych, szczeniąt, psich seniorów czy niepełnosprawnych czworonogów. Z czasem zdobywanie nowych umiejętności wiązanych z tą formą aktywności buduje poczucie wartości naszego psa ! Na rynku pojawiło się również mnóstwo zabawek interaktywnych  dla kotów, które również pełnią funkcję stymulującą i rozwijającą umysł naszych mruczków.

JAK WPROWADZIĆ BRAINWORK?

Zacznijmy od gry „w której ręce”? . Do tej najprostszej zabawy umysłowej wystarczy ulubiony psi smakołyk, który będzie pełnił nagrodę. Schowaj zabawkę lub smaczek w jednej dłoni, drugą zamknij w ten sam sposób. Obie dłonie wystaw w stronę psa i daj mu je dokładnie obwąchać. Kiedy pies wyraźnie zainteresuje się dłonią, w której ukryty jest przysmak możesz go nagrodzić wręczając mu to, co kryje się w dłoni. Wprowadzając każdą nową umiejętność, zabawkę logiczną czy sztuczkę, musimy robić to stopniowo, tak aby nie zniechęcić psa ani nie doprowadzić do frustracji.

JAKIE ĆWICZENIA UMYSŁOWE MOŻNA WYKONYWAĆ Z PSEM ?

Na rynku istnieje wiele produktów, które mogą pomóc w przeprowadzeniu ćwiczeń umysłowych z psem. Jednym z najpopularniejszych są tzw. gryzaki do ukrywania przysmaków. Polegają one na ukryciu smakołyka w specjalnej zabawce, którą pies musi rozwiązać, by go zdobyć. Innym pomysłem są tzw. puzzlowe miseczki, w których można ukryć karmę, a pies musi rozwiązać zagadkę, by ją zdobyć. Ciekawym wariantem może okazać się również mata węchowa zbudowana najczęściej z polarowych warstw materiału, tworząca dywanik dla psów i kotów. Idealnie nadaje się do treningu zmysłu łowieckiego i aktywnej eksploracji. Twój pupil znajdzie smakołyki za pomocą nosa, pyska i/lub łap. Może być również stosowany do codziennego podawania karmy, aby zapobiec łapczywemu jedzeniu.

POMYSŁY NA KREATYWNE ZABAWKI

Zabawki robione samodzielnie są oszczędne, kreatywne i pozwalają na ciągłe ulepszanie i podnoszenie poziomu trudności. Zanim jednak przystąpimy do samodzielnego tworzenia zabawek do brainworku, musimy pamiętać o bezpieczeństwie. Powinniśmy zwracać uwagę, aby odpowiednio dobierać materiały i rozmiary elementów do temperamentu lub rasy naszego psa.

Oto kilka podpowiedzi zabawek, które możemy zrobić sami:

  • Kubeczki-każdy z nas ma plastikowe kubeczki – na przykład takie po śmietanie lub jogurcie. Można z nich wyczarować aż dwie zabawki. Pierwsza z nich to przewleczenie przez nie sznurka i zawieszenie. Psiak, trącając je nosem lub łapką, musi, tak je obrócić, by smaczki wypadły z kubka. Niektóre osoby zamiast kubeczków wykorzystują w tej zabawie butelki, które mogą być wyższym poziomem trudności. Jednak butelki lepiej zawiesić na drążku, zamiast na sznurku. Natomiast, nieważne czy pracujemy na kubkach, czy butelce, gdy zawiesimy przedmioty niżej, to łatwiej psu będzie wydobyć smaczki. Kolejnym sposobem na wykorzystane kubków jest zabawa, w której mamy ich kilka, a do jednego wsypujemy ulubioną karmę, na przykład karmę suchą. Każdy z nich jest wypełniony papierem. Pies, używając nosa, musi ustalić, w którym jest jedzenie, a gdy to zrobi, musi je wydobyć.
  • Ręcznik, kocyk lub szalik– to kolejne przedmioty, które mogą nam się przydać w kilku wyzwaniach brainworku. Pierwszą z zabaw może być „rolada” lub „sushi”. Zwijamy materiał w rulon, w którym są ukryte smaczki, a na niego zakładamy obrączkę zrobioną z papieru. Zadaniem psa jest usunięcie obrączki i wydobycie smaczków z rolady. W łatwiejszej wersji zawijamy taką roladę, ale bez obręczy, a psiak po prostu rozwijając materiał, wyjada zawartość. Możemy również taki rulon ze smaczkami schować w karton lub inne przedmioty, co utrudni zadanie.
  • Rolka papierowa, opakowania po jajkach, foremki na ciastka również mogą stać się zabawką. Bardzo często spotykaną aktywnością, jest taka, która polega na tym, aby wsypać do środka smaczki i zamknąć je z dwóch stron, a zamiast zaginania końców, można włożyć materiał, który zablokuje dostęp do jedzenia. Można również użyć papierowych opakowań po jajkach, które pies będzie musiał otworzyć lub rozszarpać. A gdy chcemy spróbować czegoś innego, możemy skorzystać z formy do muffinek. Wkładając w zagłębienia karmę lub smaczki przykrywamy je piłeczkami. Psiak będzie musiał je podnosić, aby dostać się do nagrody.
  • Mata węchowa – Nie jest trudna do wykonania, ale pracochłonna. Średni czas wykonania wraz z przygotowaniem materiałów to 1,5–2 godziny. Potrzebujesz ażurowej, gumowej wycieraczki z otworami oraz dłuższych pasków polaru. Przez każdy otwór w wycieraczce przewlecz pasek polaru i zawiąż go na supełek. Między materiał wsadź smakołyki i zaproś pupila do zabawy.
  • Innym fajnym pomysłem jest wykorzystanie plastikowej kuwety oraz kilku ściereczek do mopa z wypustkami (materiałowymi frędzelkami). Zamiast ściereczek mogą być rolki po papierze toaletowym, piłeczki do ping-ponga, pocięty na paski polar. Wystarczy, że w pojemniku wymieszamy z nimi smakołyki lub zrobimy „przekładańca” np. smakołyki/mopy/smakołyki/piłki.

ZABAWA NOSEM “NA POWAŻNIE” 

Od kilku lat na całym świecie, również w naszym kraju, popularna jest dyscyplina NoseWork, opracowana w 2009 roku przez trzech amerykańskich trenerów, szkolących psy policyjne. Przygotowane zestawy ćwiczeń doskonalących węch, przetestowali oni w schronisku dla zwierząt. Efekty były rewelacyjne, co zachęciło trenerów do przygotowania specjalnego programu szkoleniowego dla wszystkich psów, bez względu na rasę, wiek, charakter. Z czasem program stał się podstawą NoseWorkingu – dyscypliny kynologicznej. Warto podkreślić, że dyscyplina bazuje nie na rywalizacji, ale rekreacyjnej zabawie, kontakcie z człowiekiem. I właśnie zabawa powinna być podstawą treningu węchowego.

 

W naszym sklepie Zoologia Rzeszów Jacek Fusiarz, Lwowska 6,  przy współpracy pań trenerek i behawiorystek Dogi Profi szkolenie psów (https://www.facebook.com/DogiProfi/) oraz Rozmerdane  (https://www.facebook.com/people/Rozmerdane/100084959040844/), stworzyliśmy regał z zabawkami interaktywnymi i akcesoriami behawioralnymi polecany przez trenerki. Znajdziemy tu spory wybór akcesoriów przeznaczonych do pracy umysłowej zwierząt. Dodatkowo w naszym sklepie znajdziesz ogromny wybór przysmaków dla psów i kotów, które idealnie spełnią funkcje smakowitych  i zdrowych nagród treningowych. Wspólnie pomożemy znaleźć idealną zabawkę dla twojego psa lub kota i chętnie odpowiemy na Wasze pytania.

Serdecznie zapraszamy🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://zoologiarzeszow.pl/wp-content/uploads/2021/11/ZOOLOGIA_logotyp_1.png
O nas
Rzeszów, Lwowska 6, 35-301
+ 731 402 100
zoologia.rzeszow@gmail.com
Pon. - Pt. 9:00 - 19:00
Sob. 9:00 - 15:00
Niedz. - nieczynne