PSIE WAKACJE

9 lipca 2023by administrator0

Nareszcie mamy wakacje ! Nadszedł czas urlopów i wyjazdów wakacyjnych. Wielu z nas nie wyobraża sobie wakacyjnego wyjazdu bez swojego pupila, inni jednak  mogą się trochę obawiać organizacji podróży z czworonogiem. By uniknąć stresu podczas wymarzonego odpoczynku, należy wcześniej dokładnie się do niego przygotować. Poniżej przedstawimy wskazówki i ważne informacje, które należy mieć na uwadze wyjeżdżając na wakacje ze swoim pupilem.

WYBIERZ CEL PODRÓŻY

Najważniejszą kwestią jest ustalenie gdzie chcesz spędzić urlop. Zwróć uwagę na klimat panujący w danym kraju wakacyjnym. Upały głównie dla psów z długim, ciemnym futrem mogą być dosyć uciążliwe. Jeśli chcesz spędzić wakacje z psem na plaży, najlepiej udać się z czworonożnym przyjacielem wiosną lub jesienią. Pamiętaj o wcześniejszym sprawdzeniu, czy wybrany przez Ciebie hotel, mieszkanie, czy domek pozwala na przyjazd ze zwierzętami. Jeśli ta informacja nie jest jasno podana, warto zadzwonić i upewnić się o zasadach panujących w miejscu, w którym chcesz odpoczywać. Zwróć uwagę czy w pobliskiej okolicy znajdziesz kawałek zielonej trawy, na której Twój pupil będzie mógł załatwić swoje potrzeby – wszędzie indziej zawsze zdążycie dojść czy dojechać.  Oprócz własnych preferencji, dotyczacych miejsca wakacji i sposobu ich spędzania, musisz również wziąć pod uwagę potrzeby Twojego psa. Warto przetestować wcześniej różne aktywności fizyczne z psem, aby zorientować się, co sprawia mu przyjemność i nie powoduje niepotrzebnego dyskomfortu. Proponujemy również, głównie przed dalszą podróżą samochodem, zabierać psa na krótsze przejażdżki samochodowe, na przykład podczas weekendowych wycieczek. Pozwoli to na stopniowe oswojenie się psa z nową sytuacją. W przeciwnym razie podróż może stać się prawdziwym stresem dla wszystkich zaangażowanych w nią osób.

PIES NAD MORZEM

Wakacjom nad morzem towarzyszą zazwyczaj wysokie temperatury, opalanie i kąpiele w wodzie. Przebywając na takich wakacjach ze swoim psem pamiętajmy, że przede wszystkim musimy zapewnić mu schronienie przed upałem poszukując cienia w miejscach pod drzewami lub w okolicach roślinności. Oprócz gorącego piasku słona woda również może być dla psa zagrożeniem. Nie ma nic złego w tym, że pies schłodzi się w morzu, jednak nie wolno dopuszczać do wypicia wody z morza przez psa. Słona woda morska może doprowadzić do  pojawienia się biegunki lub wymiotów. Jeśli pies wypije dużo słonej wody, konieczna może być wizyta u weterynarza, ponieważ konsekwencje mogą być  o wiele bardziej poważne. Zawsze miej ze sobą butelkę wody odpowiedniej dla Twojego pupila i miskę. W asortymencie naszego sklepu znajduje się szeroka gama butelek i misek turystycznych, które ułatwiają nam organizowanie bezpiecznego źródła wody dla naszego pupila. Pamiętaj, że nie wszystkie plaże, zarówno w Polsce jak i za granicą, pozwalają na towarzystwo psa w sezonie. Jeśli jeszcze przed wyjazdem dokładnie sprawdzisz politykę miejsc, które chcesz odwiedzić, zaoszczędzisz sobie rozczarowania, gdy już dotrzesz do celu.

PIES W GÓRACH

Tak jak w przypadku plaż, niektóre szlaki górskie nie zezwalają na obecność psów na ich terenie. Najczęściej zdarza się to na szlakach biegnących przez parki narodowe. W niektórych parkach narodowych obostrzenia dotyczą tylko części szlaków, w innych obowiązuje całkowity zakaz wstępu z psami np. w Bieszczadzkim. W Polsce znajdują się również szlaki przyjazne psom, takie jak Karkonoski Park Narodowy lub Park Narodowy Gór Stołowych. Decydując się na taką formę spędzania wakacji z psem, należy się wcześniej upewnić, czy dozwolone na wejście na szlak z naszym czworonożnym przyjacielem. W tych miejscach należy  pamiętać o tym, by pies zawsze był prowadzony na smyczy, mając na uwadze dobro fauny i flory zamieszkującej te tereny. W górach idealnie sprawdzi się dłuższa smycz treningowa, która pozwoli psu eksplorować otoczenie, a jednocześnie pomoże nam mieć pupila pod kontrolą. Podczas wyjazdu w góry należy również pamiętać o tym, że wspinaczka górska dla psa może być równie męcząca jak dla nas. Jak w każdym innym przypadku aktywnego spędzania czasu ze swoim pupilem, tutaj również  powinniśmy mieć ze sobą wodę i wygodne naczynie, by w każdej chwili móc zaspokoić jego pragnienie.

JAKI ŚRODEK TRANSPORTU NA WAKACJE Z PSEM

Podróżując samolotem z psem, musimy wcześniej myśleć o nim. Ponieważ podczas lotu nie siedzimy jak psy, w specjalnym pudełku transportowym w nieklimatyzowanym przedziale ładunkowym. Wybierając taką formę podróży z psem, koniecznie skontaktuj się z przewoźnikiem – niektóre linie lotnicze nie dopuszczają przewożenia zwierząt, a inne mają szczególne wymagania w tej kwestii. Warto wspomnieć o liście niezbędnych rzeczy, które musi mieć Twój czworonożny przyjaciel, by podróżować samolotem:

  • książeczka zdrowia, w której znajdują się wpisy aktualnych szczepień, w tym przeciwko wściekliźnie;
  • wszczepiony microchip;
  • zaświadczenie o stanie zdrowia zwierzaka, wystawione przez lekarza weterynarii do 48 godzin przed lotem;
  • paszport zwierzęcia domowego, w którym znajdują się wszelkie dane na temat Twojego psa, takie jak: imię, maść, rasa, płeć, a także numer microchipa oraz Twoje dane, jako opiekuna.

Korzystając z promów również należy wcześniej upewnić się, czy akceptowane są przewozy zwierząt. Niektóre linie wycieczkowe pozwalają zwierzętom podróżować z tobą, ale zwykle tylko na przeprawach oceanicznych. Upewnij się, że twoje zwierzę będzie mogło przebywać z tobą w kabinie, ponieważ niektóre statki trzymają zwierzęta w kojcach na pokładzie. A wiedziałeś, że psy też mogą zachorować na chorobę morską? Najlepiej przetestować to na wycieczce statkiem gdzieś w pobliżu, aby sprawdzić,  jak pies reaguje na taką formę podróży.

Z kolei podróżując pociągiem lub autobusem będziesz musiał zaopatrzyć swojego czworonożnego przyjaciela w smycz i koniecznie kaganiec, aby nie przeszkadzał i/lub stanowił zagrożenia dla innych pasażerów. 

Jeśli decydujesz się na podróż samochodem, pamiętaj, że pies absolutnie nie może być przewożony na kolanach właściciela! Przepisy nie wskazują jednoznacznie, w jaki sposób ma podróżować pupil, jednak nie może on stanowić zagrożenia ani ograniczać kierowcy widoczności. Najlepiej przewozić go w odpowiednim transporterze, przypiętego pasami lub na specjalnej macie. Kluczową sprawą w podróży z psem są postoje. Powinny one być zaplanowane wcześniej, np. co 2-3 godziny, a nie wtedy, kiedy pupil zaczyna się kręcić. Postój ma służyć załatwieniu potrzeb czworonoga, ale również wybieganiu się, napiciu czy zjedzeniu. W trakcie podróży nie powinniśmy również przekarmiać pupila – jego posiłek lepiej podzielić na kilka mniejszych.

WAKACJE ZA GRANICĄ

Jeśli udajesz się za granicę, koniecznie zabierz psi paszport. Jest to jedyny dokument wymagany, aby przekroczyć granicę państwa. Jeżeli Twój milusiński nie ma paszportu, należy go wyrobić, jednak psiak musi być wcześniej zaczipowany. Paszport naszego pupila jest ważny bezterminowo, ale wymaga okresowej aktualizacji, np. po przeprowadzeniu nowej serii szczepień lub po leczeniu przeciwpasożytniczym.

JAKIE SZCZEPIENIA PRZED WYJAZDEM?

Zaleca się głównie szczepienia przeciwko wściekliźnie, boreliozie i tasiemcom. W przypadku podróży do krajów, w których występują osobliwe wirusy, konieczne mogą być dalsze szczepienia, np. przeciwko nosówce lub wirusowemu zapaleniu wątroby typu C. Jednak najlepiej skonsultować się przed planowaną podróżują z weterynarzem.

Wakacje z psem – co ze sobą zabrać?

Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych, niezbędnych rzeczy, które należy przygotować przed podróżą, aby była bezpieczna i komfortowa:

  • miska i przenośna butelka na wodę dla psa,
  • zapas pożywienia, który pies je na co dzień
  • szelki/ pas do samochodu dla psa
  • smycz treningowa o długości 5,10 metrów
  • krótsza smycz miejska,
  • szelki i obroża
  • adresówka z numerem telefonu
  • obroża odblaskowa,
  • naturalne gryzaki, przysmaki
  • ulubione legowisko naszego pupila
  • zabawki lub szarpak, którymi pies najczęściej się bawi,
  • spray/ obroża / krople spot-on przeciw kleszczom,
  • Preparat spot-on uspokajający dla psa, olejek CBD dla psów, ziołowe tabletki uspokajające
  • octenisept lub inny środek dezynfekcyjny
  • bandaż elastyczny samoprzylepny
  • książeczka zdrowia psa,
  • paszport w przypadku wyjazdów zagranicznych.

W naszym sklepie Zoologia Rzeszów Jacek Fusiarz, Lwowska 6, znajduje się bogata oferta produktów niezbędnych do bezpiecznego podróżowania ze swoim pupilem m.in. pasy do samochodu dla psa, kagańce, miski i butelki turystyczne. U nas możesz również wygrawerować  adresówkę z indywidualnymi danymi dla twojego pupila!

Serdecznie zapraszamy🙂

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://zoologiarzeszow.pl/wp-content/uploads/2021/11/ZOOLOGIA_logotyp_1.png
O nas
Rzeszów, Lwowska 6, 35-301
+ 731 402 100
zoologia.rzeszow@gmail.com
Pon. - Pt. 9:00 - 19:00
Sob. 9:00 - 15:00
Niedz. - nieczynne