ZIMOWE DOKARMIANIE PTAKÓW

6 stycznia 2023by administrator0
DOKARMIANIE PTAKÓW ZIMĄ

Opinie na temat konieczności dokarmiania ptaków zimą są podzielone. Z jednej strony ptaki powinny potrafić samodzielnie znaleźć pokarm, z drugiej jednak strony podczas srogiej zimy wiele ptaków choruje, przemarza i ginie z głodu. Warto zatem pomagać ptakom, dostarczając odżywczego i pełnego energii pokarmu.

Pamiętajmy, że dokarmianie ptaków zimą to ważne i odpowiedzialne zajęcie. Jeżeli zdecydujemy się na dokarmianie, musimy robić to bardzo regularnie do końca zimy. Ptaki przyzwyczajone do miejsca dokarmiania będą przelatywać duże odległości, aby dotrzeć do naszego karmnika, nieraz tracąc przy tym dużo energii. Gdy zastaną karmnik pusty, mogą nie dać rady znaleźć innego pokarmu.

Ptaki doskonale zapamiętują miejsce dostępu pożywienia i staja się stałymi domownikami naszego ogrodu. To z kolei będzie dla nas wielką korzyścią. Gdy przyjdzie lato ptaki odwdzięczą się likwidowaniem szkodników np. owadów, które są ich wielkim przysmakiem. Dodatkowo obserwowanie ptaszków w karmników przynosi wielką radość zarówno tym najmłodszym, jak i starszym.

 

JAK DOKARMIAĆ PTAKI, ABY IM NIE ZASZKODZIĆ

To, co wsypujemy do karmnika czy też na nim wieszamy musi być przede wszystkim naturalne, świeże oraz wolne od soli i przypraw. Pleśń szkodzi ptakom jeszcze bardziej niż ludziom. Jeśli chcemy mieć za oknem obrazy ciekawsze niż to, co jest w TV, dobrze jest wiedzieć, co lubią poszczególne gatunki i zapewnić przylatującym skrzydlatym gościom taką różnorodność w stołówce, żeby cieszyć się widokiem wszystkich możliwych gatunków.

Uwaga!
Sól kuchenna jest dla ptaków bardzo szkodliwa i przyczynia się do ich odwodnienia, dlatego nie mogą jej zawierać żadne pokarmy podawane ptakom (zimą ptakom i tak zazwyczaj brakuje wody). Warzywa, kasze i ryż muszą być gotowane bez dodatku soli (nie wolno np. podawać ptakom warzyw z zupy). Uważajmy, aby nie podać ptakom solonych orzeszków.
Ptakom nie powinno się podawać chleba, gdyż jest on mało odżywczy, a w żołądkach ptaków pęcznieje, wypełniając je bezwartościową treścią. Pieczywo zawiera też szkodliwe dla ptaków dodatki, jak np. w/w sól. W żadnym wypadku nie wolno ptakom podawać pieczywa spleśniałego!

 

CO JEDZĄ POSZCZEGÓLNE GATUNKI PTAKÓW ?

  • Ptaki drobne (wróble, mazurki, sikory, kowaliki, dzwońce czy trznadle) – należy przygotować dla nich mieszankę równych nasion: pszenicy, słonecznika, owsa, prosa, konopi oraz płatków owsianych. Część z tych nasion powinna być łuskana, ale nie wszystkie;
  • Ptaki większe (sierpówki, gołębie, kawki, gawrony) – należy przygotować ziarna większe, np. grubą kaszę czy pszenicę;
  • Sikorki, dzięcioły, kowaliki- surowa słonina, niesolona. Trzeba jednak pamiętać, że gdy nie ma mrozu tłuszcz ten może się psuć, dlatego trzeba sprawdzać, w jakim jest stanie i wymieniać je, gdy tracą świeżość. Słonina nie powinna wisieć dłużej niż 2 tygodnie. Pamiętajmy, że nie samą słoniną sikorka żyje, więc poza słoniną podajemy też inne rodzaje pokarmu.
  • Ptaki wodne (łabędzie, kaczki) – ziarna zbóż, drobno pokrojone gotowane warzywa i świeże owoce (np. gotowana marchew, ziemniaki, buraki, kapusta), kukurydza, słonecznik pastewny, proso, płatki owsiane. Nie wolno dokarmiać ptaku wodnych chlebem.
  • jeśli w karmniku umieścimy suszone owoce, pokrojone świeże jabłka, owoce jarzębiny lub rokitnika albo rodzynki to jest duża szansa, że stołówkę odwiedzą kwiczoły i kosy.

W karmniku możemy pomyśleć także o wodzie – w zimowym okresie jest ona dla ptaków dużym rarytasem, gdyż dostęp do niej jest zwykle ograniczony

Należy wspomnieć, ze zbyt dużą różnorodność  pokarmu w jednym karmniku może doprowadzić do konfliktu interesów i sprawić, że nie zobaczymy sikorki, gdyż w naszym karmniku rozgoszczą się gawrony, które maluchów już nie dopuszczą. Dlatego w przypadku dokarmiania wielu gatunków ptaków warto mieć dwa karmniki. Jeden mały, w którym rozgoszczą się skrzydlaci bracia mniejsi, drugi duży, dla ptaków większych.

 

JAKI KARMNIK WYBRAĆ ?

Jest wiele rodzajów karmników dla ptaków, a każdy z nich spełnia swoje konkretne zadanie. To, który karmnik będzie najlepszy, zależy od tego, jakie ptaki chcesz przyciągnąć do swojego ogrodu i gdzie planujesz go zawiesić.

KLASYCZNE KARMNIKI NA ZIARNA

To najbardziej popularne modele, nazywane także tradycyjnymi. Zazwyczaj są w kształcie małych domków, zbudowanych z gałęzi drzew, kilku desek i innych drewnianych materiałów. Jeśli wybierzesz karmnik na nasiona, potrzebny jest obszerny daszek ochronny, aby nasiona pozostawały suche i świeże. Ważne jest również, aby była możliwość łatwo uzupełnić karmę i w razie potrzeby zdjąć i wyczyścić karmnik. Idealny karmnik dla ptaków jest wystarczająco duży, by zapewniał pokarm dla więcej niż jednego ptaka. Musi być też odporny na zimową pogodę i ewentualne uszkodzenia przez ptaki. Większość karmników można zawiesić, ale istnieją też takie, które można przymocować do słupa, ściany lub okna.

KARMNIKI TUBY

Karmnik tuba świetnie się nadaje do dokarmiania ptaków niewielkich rozmiarów. Na tubie, do której wsypuje się pokarm są bowiem drążki umożliwiające ptakom wygodne pobieranie pokarmu z wnętrza tuby. Ziarno znajdujące się wewnątrz tuby jest dobrze chronione przed deszczem i wiatrem. Dzięki przezroczystym ściankom można łatwo kontrolować poziom karmy wewnątrz oraz dbać o to, by karmnik zawsze był pełny. Niewielkie rozmiary tuby pozwalają zamontować karmnik na parapecie, balkonie czy powiesić na gałęzi drzewa. W dużych ogrodach czy innych chętnie odwiedzanych przez ptaki miejscach można zainstalować więcej karmników i dzięki temu ułatwić skrzydlatym przyjaciołom przetrwanie zimy

Karmnik dla ptaków na kule tłuszczowe

Ma on podobne rozmiary i kształt, jak karmnik tuba, ale jest przeznaczony na kule tłuszczowe dla ptaków, które są świetnym pokarmem dla sikorek, jemiołuszek czy wróbli. Do karmnika można włożyć kilka kul tłuszczowych, a przylatujące ptaki mogą wygodnie posilać się, siedząc na drucikach, z których karmnik jest zbudowany. Można go zawiesić na balkonie, przymocować na parapecie czy powiesić na gałęziach drzew.

Niezależnie od ilości karmników, które postawimy czy też powiesimy zawsze musi to być miejsce zaciszne i osłonięte od wiatru. Karmnik musi mieć spadzisty daszek by pokarm był maksymalnie chroniony przed deszczem i śniegiem. Pamiętajmy też, aby karmniki umieszczać w miejscach niedostępnych dla drapieżników np. kotów.

 

Jeśli zdecydowałeś się pomóc tej zimy ptakom i szukasz odpowiedniego karmnika i pożywienia dla nich, zapraszamy do naszego sklepu  Zoologia Rzeszów Jacek Fusiarz, Lwowska 6, w którym znajdziesz szeroki wybór gotowych mieszanek nasion dla ptaków, kule tłuszczowe, dzwonki tłuszczowe, pierścienie z tłuszczu, z wtopionymi ziarnami słonecznika i innych zbóż. W sprzedaży posiadamy również duży wybór karmników dla ptaków. W razie pytań chętnie służymy pomocą i pomożemy dobrać odpowiedni produkt spełniający Twoje wymagania.

Serdecznie zapraszamy🙂

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://zoologiarzeszow.pl/wp-content/uploads/2021/11/ZOOLOGIA_logotyp_1.png
O nas
Rzeszów, Lwowska 6, 35-301
+ 731 402 100
zoologia.rzeszow@gmail.com
Pon. - Pt. 9:00 - 19:00
Sob. 9:00 - 15:00
Niedz. - nieczynne