CIECZKA U SUCZKI

16 lutego 2023by administrator0

Cieczka (ruja) to okres, w którym suczka jest płodna i gotowa do rozrodu. To jeden z etapów psiego cyklu rozrodczego, w którym suczka przechodzi owulację i jest gotowa do krycia.

Pierwsza cieczka u psa pojawia się w momencie dojrzewania płciowego zwierzęcia, zazwyczaj pomiędzy szóstym a dwunastym miesiącem życia. Warto przy tym pamiętać, że przedstawicielki małych ras wcześniej osiągają dojrzałość płciową, dlatego w ich przypadku pierwsza cieczka może pojawić się nawet ok. piątego miesiąca życia. Suczki dużych ras dojrzewają wolniej, stąd u nich pierwsza ruja występuje niekiedy nawet ok. drugiego roku życia. Nieco inaczej przedstawia się też częstotliwość cieczek. Małe suczki mogą mieć ruję nawet trzy razy w roku, a duże psy – tylko raz.

Ruja trwa 3–4 tygodnie. Przypadki, w których się przedłuża albo występuje zbyt rzadko, są wskazaniem do wizyty u weterynarza. Warto wiedzieć, że suczki przechodzą niekiedy tzw. cichą rują, która poza zmianami hormonalnymi nie daje żadnych zewnętrznych objawów. W takim przypadku możemy po prostu nie zauważyć, że nasza pupilka ma ruję. Sytuacja ta dotyczy przede wszystkim przedstawicielek ras: beagle, cocker-spaniel, american staffordshire terier, pinczer miniaturowy

 

Cieczka u psa – fazy

Cieczka u psa jest częścią naturalnego cyklu rujowego, który ma charakter ciągły i składa się z czterech okresów regulowanych przez hormony płciowe.

  • Proestrus – faza przedrujowa,

Wstępna faza cieczki, czyli okres przedrujowy, który najczęściej trwa około 7 dni, (w rzadkich przypadkach od 3 do 17 dni) od chwili pojawienia się krwawienia. W tym okresie zachodzą widoczne zmiany u suczki – gubi więcej sierści, srom jest obrzęknięty, stwardniały i przekrwiony, a z pochwy wydzielają się pojedyncze krople krwi. Zmienia się także jej zachowanie, staje się mniej posłuszna, nadmiernie aktywna, częściej szczeka, wyje, a podczas spaceru ma tendencje do ucieczki. Zdarza się, że niektóre suki chcąc zapobiec plamieniu intensywnie wylizują sobie srom. Zazwyczaj w tym okresie zmniejsza się znacznie apetyt, rośnie natomiast pragnienie i zwiększa się częstotliwość oddawania moczu. W trakcie spaceru, rozsiewając trop zapachowy, suka zwabia wszystkie samce z okolicy, jednak nie pozwala się pokryć, demonstrując przy tym agresywną postawę.

  • Oestrus – faza rujowa (faza rui właściwej),

Faza zasadnicza cieczki, czyli okres rui właściwej, podczas której następuje owulacja i macica gotowa jest na przyjęcie zarodka. Wydzielina z pochwy staje się rzadsza i zmienia zabarwienie, z ciemnoczerwonej zmienia się w różową, a następnie w mleczną. Faza ta trwa zazwyczaj około 9 dni. Suka jest gotowa do zapłodnienia i akceptuje zaloty samca. Jeśli w tym okresie dojdzie do pokrycia  prawdopodobieństwo zapłodnienia jest bardzo duże.

  • Dioestrus – faza porujowa,

czyli okres porujowy, który jest odpowiedzialny za podtrzymanie ciąży ( oczywiście, jeśli doszło do zapłodnienia). Faza ta trwa około 5 dni. Wydzielina ze sromu staje się wtedy znacznie ciemniejsza. Następuje produkcja progesteronu i ciałek żółtych. wytwarzających hormony, które przygotowują błonę macicy do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej.  Ciąża się rozwija. Jeśli nie doszło do zapłodnienia, zachowanie suki wraca do normy( poziom hormonów odpowiedzialnych za potrzymanie ciąży pozostaje nadal na wysokim poziomie).

  • Anoestrus – faza spokoju płciowego.

czyli okres bezrujowy, który stanowi etap pomiędzy kolejnymi rujami. To czas na regenerację układu rozrodczego, przed kolejną cieczką. Suka w tym okresie nie wykazuje chęci do kopulowania

 

Jak postępować w czasie cieczki u psa?

Jeśli suczka nie jest przeznaczona do rozrodu, cieczka jest czasem, w którym opiekun musi zachować dużą ostrożność, by nie doszło do zapłodnienia. Podczas spacerów należy trzymać podopieczną na smyczy, koncentrować jej uwagę na zabawie, unikać miejsc uczęszczanych przez innych właścicieli psów. Jeśli pies w czasie cieczki bawi się w ogrodzie, nie można zostawiać go bez opieki. Skutecznym sposobem zapobiegania niechcianej ciąży jest jej kastracja, po której suczka staje się bezpłodna.

Podczas cieczki u psa problemem jest utrzymanie w domu czystości. Krwawienie z dróg rodnych oznacza poplamione dywany, meble. Rozwiązaniem może być zaopatrzenie pupilki w specjalne majtki z wymiennymi wkładkami higienicznymi.

Na co zwrócić uwagę wybierając majtki na cieczkę dla suczki?

Majtki na cieczkę posiadają specjalną wkładkę lub podpaskę. Mają też wycięty otwór na ogon. W górnej części znajduje się gumka lub troczek, co zapobiega ich zsuwaniu się.  Majtek na cieczkę nie wolno zakładać psu przez cały czas – musi on mieć też przerwę, żeby sam mógł zadbać o higienę.

Przy wyborze odpowiednich majtek na cieczkę trzeba pamiętać, aby przede wszystkim były wygodne dla naszego pupila. Muszą być odpowiednio dobrane do budowy ciała psa. Aby wybrać właściwy rozmiar, trzeba zmierzyć zwierzę w pasie.

Jak przyzwyczaić suczkę do noszenia majtek?

Dla części z czworonogów konieczność noszenia bielizny może okazać się przykrym obowiązkiem. Ważne wówczas, aby stopniowo zachęcić swojego pupila do tego typu produktów. Nie może to być zatem przeprowadzone zbyt gwałtownie, ponieważ zniechęci to zwierzaka. Przyzwyczajenie do majtek to niekiedy czasochłonny proces. Początkowo należy zakładać je tylko na krótko, nagradzając przy tym psiaka za dobre zachowanie, na przykład przy pomocy smakołyków. Z czasem majtki na cieczkę dla suczki staną się czymś normalnym, co nie będzie wywoływało już stresu u psiaka.

W naszym sklepie Zoologia Rzeszów Jacek Fusiarz, Lwowska 6, posiadamy produkty niezbędne do przetrwania cieczki u naszej suczki. Znajdziemy preparaty neutralizujące zapachy cieczki, maty absorbujące wilgoć, pieluchy, oraz szeroki wybór majtek na cieczek w wielu rozmiarach. Serdecznie zapraszamy, odpowiemy na Wasze pytania i pomożemy w  wyborze odpowiedniego produktu 🙂

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://zoologiarzeszow.pl/wp-content/uploads/2021/11/ZOOLOGIA_logotyp_1.png
O nas
Rzeszów, Lwowska 6, 35-301
+ 731 402 100
zoologia.rzeszow@gmail.com
Pon. - Pt. 9:00 - 19:00
Sob. 9:00 - 15:00
Niedz. - nieczynne