STERYLIZACJA I KASTRACJA U ZWIERZĄT – CZY WARTO ?

23 lutego 2023by administrator0
JAKA JEST RÓŻNICA MIĘDZY STERYLIZACJĄ A KASTRACJĄ ?
Sterylizacja to zabieg obejmujący podwiązanie jajowodów u samic/nasieniowodów u samców. Proceder ten nie zatrzymuje produkcji hormonów płciowych. Należy mieć na uwadze, iż sterylizacja nie chroni naszych zwierzaków przed groźnymi chorobami narządów rozrodczych, takimi jak nowotwór jąder czy ropomacicze. W przypadku wykonania tego zabiegu zwierzę nadal może znaczyć teren intensywnym w zapachu moczem.
Kastracja to trwały zabieg pozbawienia płodności, polegający na wycięciu gonad, czyli jąder u samców i jajników u samicy. Warto pamiętać, iż jest to zabieg inwazyjny, dlatego przy podjęciu decyzji o wykastrowaniu pupila, należy wykonać badania krwi oraz uzbroić się w pokłady czujności i cierpliwości w okresie gojenia. W odróżnieniu od sterylizacji zabieg ten ogranicza produkcję hormonów płciowych, wskutek czego również zapobiega chorobom układu rozrodczego. Udowodniono również, że kastracja może wydłużyć życie naszego czworonoga 
Jest wiele osób, które mylą sterylizację i kastrację, tzn. uważają że kastracja dotyczy tylko samców a sterylizacja samic, błąd. Tak przyjęło się potocznie, jednak oba zabiegi różnią się od siebie.
Dlaczego utarło się jednak, iż kastracja i sterylizacja to zabiegi dostosowane do płci zwierzęcia? Ciężko stwierdzić. Być może dlatego, że zabiegi sterylizacji wykonywane są naprawdę rzadko i ich prawdziwe znaczenie nie jest znane dla naprawdę wielu osób. Niemniej jednak opłaca się znać istotę wymienionych wyżej zabiegów.
JAK PRZEBIEGA KASTRACJA ?
Kastracja jest bardzo powszechnie stosowana. Zabieg ten trwa średnio od 30 – 60 minut, przy zastosowaniu pełnego znieczulenia. Obciążona jest dokładnie takim samym ryzykiem, jak każdy tego typu zabieg. Zasadniczo może być przeprowadzona niemal w każdej lecznicy weterynaryjnej, jednak najlepiej wybierać taką, w której operacje wykonuje weterynarz ze specjalizacją w chirurgii.
Kastracja samca jest zdecydowanie mniej inwazyjnym zabiegiem niż kastracja suczki. Pod narkozą lekarz przeprowadza niewielkie nacięcie moszny w celu usunięcia jąder. W przypadku suk usuwana jest cała macica razem z jajnikami. Dokonuje się więc histerektomii, do której potrzebne jest otwarcie jamy brzusznej. 
Okres dochodzenia do siebie po kastracji może być bardzo indywidualny i zależy od osobniczych cech każdego psa. Przez kilka godzin po wybudzeniu się z narkozy zwierze jest oszołomione i przez pierwszy dzień może wydawać ci się trochę ospały. 

Dopóki szwy nie zostaną zdjęte, warto zwracać uwagę na to, aby zwierze nie męczyło się fizycznie. Ogranicz w tym czasie intensywne zabawy, które wymagają na przykład biegania za piłką czy skakania. Jeszcze dwa tygodnie po zdjęciu szwów dobrze jest unikać prowokowania gwałtownych ruchów. Unikanie forsownych spacerów i intensywnych zabaw powinno wystarczyć.

Bardzo istotne jest pilnowanie, by nasz pupil nie wylizywał szwów. Może to doprowadzić do ich rozpulchniania, a nawet do rozchodzenia się rany. W przypadku samców, konieczny może okazać się kołnierz, u samic natomiast najczęściej korzysta się ze specjalnych kubraczków, które wiązane są na plecach. 

KIEDY KASTROWAĆ PSY ?
Jest to po części prawdą, że młode zwierzęta lepiej znoszą kastrację. Jednak nic nie broni, przed tym by wykonać ten zabieg u dorosłych psów czy kotów. Ważne jest w tej sytuacji po prostu, aby zadbać o podstawowe badania krwi i ocenę kondycji pupila. Jednak jeżeli mamy możliwość decyzji, to nie zwlekajmy do osiągnięcia dorosłości.
Zdania na temat dokładnego wyznaczenia terminu kastracji suczki są podzielone.
Wielu lekarzy weterynarii zaleca, aby zabieg kastracji w przypadku suk, odbył się po pierwszej cieczce.
Najnowsze badania  dowodzą, że suki najlepiej kastrować tuż przed pierwszą cieczką lub miesiąc po niej, gdyż dzięki temu zabieg niemal w stu procentach chroni ją przed ewentualnym zachorowaniem na nowotwór gruczołu mlekowego.
Podczas pierwszej wizyty lekarz wykonuje badanie kliniczne oraz badania dodatkowe, w oparciu, o które ustala indywidualnie termin zabiegu.
Wczesna kastracja nie ma żadnego negatywnego wpływu na rozwój psychiczny i fizyczny suki.
Dla samców optymalny wiek to 7-12 miesiąc życia.
KIEDY KASTROWAĆ KOTY ?  
Podobnie, jak w przypadku kotek, kastracja kota powinna zostać wykonana możliwie jak najwcześniej. Koty nie muszą przed zabiegiem osiągać dojrzałości płciowej – kastracja kota w żaden sposób nie zaburza rozwoju zwierzaka ani tempa całego procesu.  Najlepiej wykonać zabieg u zwierzaka, u którego nie rozpoczął się jeszcze proces dojrzewania. Kocur, u którego zaczyna buzować testosteron będzie wykonywał pierwsze próby znakowania terenu, do czego może bardzo szybko się przyzwyczaić. Kastrację kota najlepiej przeprowadzić w okresie od trzeciego do piątego miesiąca życia zwierzaka.
ZALETY I WADY KASTRACJI
Zalety:

1. Zdrowie – Kastracja psów usuwa zagrożenie postępu zaburzeń prostaty lub jąder. Kastracja suki przeciwdziała tymczasem powikłaniom połączonym z ciążą oraz porodem, zabezpiecza przed endometriozą, ropomaciczem i nowotworami organów rozrodczych.

2. Walka z bezdomnością. Jednym spośród największych walorów kastracji jest przeciwdziałanie niekontrolowanemu mnożeniu się zwierząt.

3. Spowolnienie popędu seksualnego. Posiadacze zaznaczają korzystny wpływ kastracji na zachowanie psa, w efekcie tego zabiegu pies może być mniej agresywny oraz nie ucieka.

4. Kastracja obniża agresję psów. Kłopot agresji jest niezwykle popularny pośród niekastrowanych psów.

5. Posiadanie samicy i samca bez zagrożenia zbytniego rozmrażania. Jest to dobra metoda na wspólne mieszkanie samca oraz samicy w jednym miejscu, bez ryzyka spłodzenia potomstwa.

6. Zniknie bądź zmniejszy się kłopot znaczenia terenu moczem. Kastracja zlikwiduje znaczenie moczem przedmiotów w domu. Jeśli pies ma zwyczaj znaczenia moczem sprzętów oraz mebli znajdujących się w domu zabieg powinien wyraźnie zmniejszyć ten problem.

7. Kastracja przeciwdziała nowotworowi jąder u czworonogów. Nowotwór jąder jest najpowszechniejszym typem nowotworu u psów w czasie prokreacyjnym i najpowszechniejszym typem nowotworu u wszelkich niekastrowanych samców

8. Zmniejszenie poziomu hormonów. Pozwoli zminimalizować zagrożenie zapadnięcia na nienowotworowe zaburzenia prostaty, nowotwory jąder u psów.

9. Zabieg kastracji pomaga w leczeniu oraz przeciwdziałaniu pozostałych dolegliwości infekcyjnych oraz niezakaźnych. Psy po tym zabiegu mają mniejsze predyspozycje do przepukliny oraz kłopotów z gospodarką hormonalną.

Wady:

1. Kastrowane psy mają tendencję do nadwagi. Brak hormonów płciowych wpływa na zmniejszenie prędkości przemiany materii, co powoduje większe odkładanie się tkanki tłuszczowej, niż u czworonogów niepoddanych zabiegowi.Ale pamiętajmy, że zwierzę nie tyje z powietrza. Jeśli nasz pupil przybiera na wadze, oznacza to, że powinniśmy mu zmniejszyć porcje jedzenia, albo zwiększyć dawkę ruchu i na pewno waga wróci do normy.

2. Zagrożenie związane z interwencyjnym zabiegiem.

3. Kastrowane psy mogą być wyższe aniżeli osobniki niekastrowane. Dotyczy to psów, które zostały wykastrowane przed osiągnięciem dojrzałości płciowej.

5. Kastracja psa może wywołać u niego kłopot z nietrzymaniem moczu. Jednakże zdarza się to zwłaszcza u samic, tymczasem jedynie w poniektórych wypadkach dotyka samców.

7. Pogorszenie się stanu sierści.

8. Zwiększenie możliwości zachorowania na niedoczynność tarczycy.

Mam nadzieję, że powyższy artykuł przybliżył Państwu najważniejsze aspekty zabiegu kastracji u psów i kotów. W razie dodatkowych pytań zachęcam do konsultacji z lekarzem prowadzącym Wasze pupilki. Pamiętajmy, że zdrowotność naszych zwierzaków zależy od nas oraz od zastosowanej przez nas profilaktyki, która obejmuje nie tylko szczepienie i odrobaczenia, ale także dbałość o zdrowie układu rozrodczego.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://zoologiarzeszow.pl/wp-content/uploads/2021/11/ZOOLOGIA_logotyp_1.png
O nas
Rzeszów, Lwowska 6, 35-301
+ 731 402 100
zoologia.rzeszow@gmail.com
Pon. - Pt. 9:00 - 19:00
Sob. 9:00 - 15:00
Niedz. - nieczynne