Chomik – w jaki sposób prawidłowo nim się opiekować ?

20 marca 2023by administrator0

Właśnie chomik  jest najczęściej wybieranym gryzoniem w ramach pierwszych domowych hodowlach  zwierząt . To  małe, przyjazne, stworzenie które dość szybko się oswaja, oraz nie wymaga dużego zaangażowania. Ras i odmian chomików są na świecie całe setki, jednak tylko niewielka ich część nadaje się do domowej hodowli. Najpopularniejszymi są chomik syryjski (Mesocricetus auratus), chomik dżungarski – karłowaty (Phodopus sungorus) oraz chomik Roborowskiego (Phodopus roborovskii). Poznaj różne rasy chomików, dowiedz się, ile żyją, co jedzą ,a także co trzeba mieć w domu, by zapewnić chomikowi jak najlepsze warunki.

Chomik dżungarski

Chomik dżungarski to bardzo mały zwierzak, sympatyczny i towarzyski , ciekawy świata, aktywny głównie nocą  i jakże ruchliwy. Mierzy ok. 9 cm, a jego waga to 30-40 g. Samiec osiąga długość ciała 11cm, a samica około 8 cm. Ciężar ciała wynosi 30-55 gramów. Chomiki dżungarskie żyją od 1,5 do 3 lat, a rosną przez całe życie. Posiada bardzo krótki ogonek, którego prawie nie widać, gdy chomik siedzi. Ma kolor jasnopopielaty, a na grzbiecie ciemniejszą pręgę. Ze względu na nieduże rozmiary wymaga delikatnego traktowania i ostrożności. Zarówno samce i samice chomika dżungarskiego przybierają na masie w okresie letnim ok. 10 gramów. Gromadzą w ten sposób tkankę na okres zimy, podczas której obniżają temperaturę ciała, by pożytkować minimum energii.  Wyglądem chomik dżungarski przypomina małą futrzaną kuleczkę z ciemną pręgą na grzbiecie. Za naturalne umaszczenie chomika dżungarskiego uznaje się agouti czyli szarobrązowy grzbiet z białym lub szarym brzuchem, na bokach trzy pręgi naprzemienne (jasna i ciemna) i charakterystyczną czarną pręga na kręgosłupie. Ciekawą odmianą chomika dżungarskiego jest tzw. chomik panda, mylnie postrzegany jako osobna rasa chomika. Jego charakterystyczną cechą jest biało-czarne ubarwienie przypominające sierść pandy.

Chomik syryjski

Bardzo popularny w hodowli domowej przedstawiciel chomików,  Chomik syryjski jest łagodny i ciekawski, a także szybko przyzwyczaja się do swojego właściciela. Rozpoznaje jego głos i zapach, dlatego mówienie do chomika jest pierwszym i najważniejszym etapem oswajania. Chomiki, które w dzieciństwie nie doznały krzywdy ze strony człowieka, zwykle nie wykazują agresji. chomik syryjski jest większy, bo osiąga długość 15-20 cm a waga waha sie  w przedziale 100 – 250 gramów. Żyje średnio 2-3 lata. Ale jeśli odpowiednio o niego zadbamy, może dożyć nawet 4 lat. Chomik syryjski ma charakterystyczne złotawo-rude ubarwienie.  W wyniku eksperymentów uzyskano chomiki tej rasy także o innym ubarwieniu, jak np. beżowym czy szarym, a nawet wielobarwnym. Po oby stronach grzbietu położone są jego gruczoły zapachowe.

Chomik chiński

Chomik chiński jest podobny do syryjskiego, ale znacznie mniejszy. Mierzy ok. 9-11 cm przy wadze 40-45 g. Jego ciało ma walcowaty kształt. Sierść chomika chińskiego wyróżnia się ciemną pręgą biegnącą wzdłuż grzbietu. W porównaniu do innych chomików jego główna aktywność nie ogranicza się tylko do nocy.Chomiki chińskie mają także najdłuższy ogon ze wszystkich przedstawicieli rodziny chomikowatych. Może osiągać długość nawet trzech centymetrów! Malutkie chomiki chińskie i młode osobniki mają szary kolor. Z czasem jednak sierść wybarwia się i staje się brązowa.

Chomik Roborowskiego

Małe chomiki roborowskie wyróżniają się także dość nietypowym usposobieniem. Są najbardziej charakterne ,nie przepadają za noszeniem go na rękach oraz są zdecydowanym typem samotnika . Posiada też opinie stworzenia trudniejszego do oswojenia uciekiniera. Tego typu opinie są zapewne związane z faktem, że chomik Roborowskiego okazuje się bardzo zwinny i z łatwością wymyka się z ludzkich rąk. Z uwagi na swój żywiołowy charakter oraz niechęć do kontaktów, małe chomiki roborowskie nie są najlepszym rozwiązaniem dla dzieci.

Jaką klatkę wybrać dla swojego chomika ?

W zaleznosci od gatunku wybranrgo przez nas chomika, nalezy zadbac o odpowoednia wielkosc klatki. I tak przyjmuje się, że minimalne wymiary klatki dla chomika dżungarskiego i chomików karłowatych powinny wynosić 60×40 cm , natomiast dla chomika syryskiego to 80×40 cm. Minimalne wymiary mogą okazać się jednak za małe, dlatego musisz obserwować swojego gryzonia i dostosować klatkę do jego potrzeb. Pamiętaj, podczas wyboru klatki warto zwrócić uwagę również na jej wysokość – powinna być na tyle duża, by we wnętrzu bez problemu zmieścił się odpowiedniej wielkości kołowrotek. Ciekawym rozwiązaniem są  klatki piętrowe, które zwiększają przestrzeń życiową pupila, jednocześnie nie zajmując dodatkowego miejsca w pokoju.

Wybierając lokum dla pupila, pamiętajmy o równie ważnym aspektecie jakim j jest odległość między prętami. Gryzonie doskonale radzą sobie z przeciskaniem się nawet przez wąskie szczeliny, dlatego pręty powinny być umieszczone na tyle gęsto, by uniemożliwić im ucieczkę z klatki. W przypadku chomika dżungarskiego zaleca się, aby przerwy między prętami wynosiły 1 cm,  w przypadku chomika roborowskiego powinna miescic sie w przedziale 0,5 cm-0,6 cm, w przypadku chomika syryjskiego i chińskiego 1,1 cm .Generalna zasada jest taka, że jeśli chomik zdoła przecisnąć przez pręty główkę, przejdzie też reszta ciała.

Niektórzy zastanawiają się, czy rolę klatki dla chomika może spełniać akwarium. Nie jest to polecane rozwiązanie, ponieważ trudno o zapewnienie właściwej cyrkulacji powietrza wewnątrz klatki, uciążliwe jest także czyszczenie. Dodatkowo większość akcesoriów dedykowana jest klatkom z prętami. W akwarium trudno byłoby zamontować np. poidełko.

 

Co powinno znaleźć się w klatce dla chomika?

Aby zaspokoić potrzeby naszego zwierzaka i sprawić mu dużo radości, w klatce powinny się znaleźć:

-poidełko/ miseczka- najlepiej o pojemności 50ml, stały dostęp do świeżej wody (zmienianej codziennie) jest bardzo ważny! Nie podawaj chomikowi wody mineralnej- niszczy jego nerki. Najlepiej zdecydować się na źródlaną, albo przegotowaną (i koniecznie ostudzoną)

-gliniane, lub porcelanowe karmidełko, a w nim jedzenie dobrej jakości (plastikowe nie są szczególnie polecane, z uwagi na to, że chomik może zacząć je podgryzać)

-domek- najlepiej drewniany i bez dna. Chomiki często urządzają sobie w rogu domku toaletę, dlatego ważne, by mocz mógł swobodnie wsiąkać w trociny, by nie dusić gryzonia oparami amoniaku

-piaskownica- piaskownica to bardzo ważny element w klatce chomika. Tarzając się w piasku, chomik dokładnie oczyszcza swoje futerko z brudu. Często zwierzaki urządzają sobie w nim toaletę – zbrylony piasek o wiele łatwiej usunąć. Ważne, by wybierać piasek dla gryzoni, nie dla ptaków i gadów (jest za ostry), a także nie pył – podrażnia drogi oddechowe chomika.

-plastikowy kołowrotek, bez szczebelków i „efektu nożyc”-zalecana średnica kołowrotka to 27cm i więcej dla chomika syryjskiego, a dla karłowatego i chińskiego- ponad 20cm. Pamiętaj, że kołowrotek nie może być za mały, chomik musi mieć tyle miejsca, żeby podczas biegania jego kręgosłup nie wyginał się w łuk.

-gałązki owocowych drzew do zabawy i ścierania zębów-nie wkładaj jednak do klatki gałązek iglaków i innych wonnych drzew. Uważaj na żywicę- jest trująca

-zabawki- warto zaopatrzyć się zabawki wykonane z drewna, korka, czy kartonu o wymiarach polecanych przez producentów dla chomika. Z plastikowymi zabawkami wiąże się nieco więcej niebezpieczeństw- chomik może odgryźć fragment zabawki, który może poranić jego delikatny pyszczek, czy przełyk. Warto ubogacić życie chomika o takie zabawki jak: tunele, hamak,ścianka wspinaczkowa, mosty i podesty.

Podłoże

Podłoże możemy wysypać grubo ciosanymi trocinami, natomiast powinny być to trociny pochodzące z drzew nieiglastych (te iglaste mogą zawierać groźne dla chomika soki) Powinny być grubo ciosane, ponieważ przez drobniejsze chomik może zacząć się dusić- pylą się i mogą zawierać szkodliwe dla naszego gryzonia substancje. Niskiej jakości trociny mogą stać się przyczyną zakażenia pierwotniakami, dlatego nie można wykorzystywać trocin znalezionych na dworze.

Można też wybrać wyściółkę z suszonych kaczanów kukurydzy, wiórów konopnych, czy ściółkę bawełnianą.  Wysokość wyściółki powinna być uzależniona od wielkości naszego chomika, generalna zasada jest taka, że powinna być wystarczająca, żeby chomik mógł się w niej bez problemu zakopać, w końcu chomiki to z natury zwierzęta kopiące tunele i Twój mały gryzoń naprawdę potrzebuje tej możliwości.

Gdzie ustawić klatkę dla chomika?

Zarówno klatka dla chomika powinna być ustawiona w odpowiednim miejscu. W poszukiwaniu właściwej lokalizacji należy unikać:

  • głośnych i często uczęszczanych miejsc – kupując chomika trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że jest on aktywny głównie nocą. To właśnie w dzień gryzonie te odpoczywają i regenerują swoje siły. Jest to bardzo ważna informacja również dla samych właścicieli. Jeżeli ktoś ma lekki sen i łatwo się przebudza, to z pewnością będzie mu trudno wypocząć w pomieszczeniu, gdzie znajduje się klatka z chomikiem, 
  • stawiania klatki bezpośrednio na podłodze – nie tylko trudniej jest wtedy do niej zaglądać. Z tej perspektywy niewielki gryzoń dużo bardziej się stresują widząc ludzi, czy też inne zwierzęta poruszające się po mieszkaniu. Klatka zawsze powinna stać na jakiejś półce,
  • skrajnych temperatur oraz przeciągów – chomiczki to zwierzęta delikatne. Nie powinny więc one mieszkać bezpośrednio przy kaloryferze, czy też często otwieranym oknie. Wystawienie ich na bezpośrednie i długotrwałe działanie promieni słonecznych również nie jest wskazane.
Żywienie chomików

Chomiki to zwierzęta wszystkożerne. Podstawą ich diety przede wszystkim jest pokarm roślinny. W ich pożywieniu powinny znaleźć się zatem ziarna zbóż, suszone zioła, siano, owoce, warzywa. Dodatkiem niezbędnym jest jednak białko pochodzenia zwierzęcego np. owady, czy gotowane bez przypraw mięso. Jako dodatek ułatwiający ścieranie zębów powinno się podawać również gałązki drzew i krzewów. Charakterystycznym dla chomika zachowaniem jest gromadzenie zapasów jedzenia, dlatego też pokarm suchy czyli wszelkie ziarna, możemy podawać w większej ilości.

Chomikom można podawać wszelkie mieszanki ziaren, dostępne w sklepach, jednak sami też możemy taką mieszankę stworzyć pamiętając by nie zawierała dużej ilości ziaren
o dużej zawartości tłuszczu, czyli – ziaren słonecznika i orzechów ziemnych – ich nadmiar
w diecie prowadzi do otyłości zwierząt.

Jako uzupełnienie diety możemy podawać wybrane warzywa i owoce. Pokarmy szybko psujące się warto jednak aplikować w małych ilościach by nasz pupil zjadł je od razu, aby nie zalegały w klatce. Mogą one doprowadzić do powikłań zdrowotnych zaczynając od problemów trawiennych i biegunek na śmierci kończąc. Gdy nie jesteśmy pewni czy warzywo albo owoc, które chcemy podać zwierzęciu, nie jest przypadkiem dla niego szkodliwe, warto zasięgnąć opinii specjalisty.

Ważnym jest też zapewnianie w diecie chomika białka zwierzęcego. Przede wszystkim możemy podać żywe owady np. mączniki. Niektóre mieszanki ziaren zawierają je również w postaci suszonej, można również ugotować bez przypraw kawałek mięsa drobiowego i po ostygnięciu podać pupilowi fragment wielkości ziarenka grochu. Można również podać granulkę chudego, białego sera. Należy bezwzględnie pamiętać, że takie dodatki z białka zwierzęcego podajemy 2–3 razy w tygodniu – ma to być dodatek a nie stały element diety.

W sprzedazy dostępne są też smakołyki specjalnie dla chomików w postaci dropsików, kolb czy ciasteczek. Wybierajmy z takie smakołyki, które wyglądają na jak najmniej przetwarzane chemicznie i nie barwione i koniecznie sprawdzajmy czy w swoim składzie nie zawieraja cukrów które niekorzystnie wpłwaja na zdrowie naszych małych pupili. Przysmaki tego rodzaja powinny stanowic jedynie dodatek do diety. 

 

Ciekawostka 

Chomiki mogą zapadać w sen zimowy nie tylko na wolności, ale również w warunkach domowych. Hibernację najczęściej obserwuje się u chomików syryjskich, które ze względu na swoje pochodzenie są szczególnie wrażliwe na niskie temperatury. Czasami zdarza się jednak także u przedstawicieli innych gatunków. Sen zimowy u chomików trzymanych w domach należy jednak raczej do rzadkości.

Warto wiedzieć, że u chomików występuje również estywacja, czyli sen letni. Pod względem fizjologicznym jej mechanizm jest zbliżony do hibernacji. Sen letni może wystąpić u chomików wystawionych na temperaturę przekraczającą 26 ℃.

 

Podsumowując

Opieka nad chomikiem nie należy do szczególnie kłopotliwych. Samotniczy tryb życia chomika, chęć do samodzielnej zabawy i jego umiejętności do dbania o własną higienę sprawiają, że nie trzeba zapewniać chomikowi opieki dwadzieścia cztery godziny na dobę. Zasady żywieniowe chomików też nie należą do skomplikowanych, a przy tym pożywienie dla chomika nie należy do najdroższych. Za to chomik, który czuje się szczęśliwy i jest zdrowy będzie cieszył swoją aktywnością i da mnóstwo rozrywki, która płynie z samego obserwowania jego poczynań.

W sklepie Zoologia Rzeszów Jacek Fusiarz, Lwowska 6  znajdziesz w sprzedaży szeroki wybór klatek i asortymentu potrzebnego do zbudowania bezpiecznej przestrzeni dla Twojego chomika. Posiadamy w sprzedaży wysokiej jakości pokarmy dla chomika, ziół, oraz naturalnych przysmaków dla tych małych gryzoni. W naszym sklepie znajdują sie na sprzedaż również same chomiczki , które czekaja na swoich opiekunów . W razie pytań służymy pomocą. Serdecznie zapraszamy🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://zoologiarzeszow.pl/wp-content/uploads/2021/11/ZOOLOGIA_logotyp_1.png
O nas
Rzeszów, Lwowska 6, 35-301
+ 731 402 100
zoologia.rzeszow@gmail.com
Pon. - Pt. 9:00 - 19:00
Sob. 9:00 - 15:00
Niedz. - nieczynne