JAK DBAĆ O HIGIENĘ JAMY USTNEJ U PSA?

25 marca 2023by administrator0

Zdrowe i zadbane uzębienie ma bardzo duże znaczenie dla dobrego samopoczucia i ogólnego zdrowia psa. Opiekun powinien zwracać szczególną uwagę na higienę jamy ustnej swojego pupila. Zwykły, niegroźnie wyglądający osad nazębny może prowadzić do powstania kamienia nazębnego i innych ciężkich stanów związanych z uzębieniem. Problemy z zębami to jedna z najczęstszych przypadłości domowych czworonogów. Coraz częściej dotykają one nie tylko psich seniorów, ale nawet czworonogi w kwiecie wieku. Do kamienia nazębnego tendencje mają również psy małych ras.  Na szczęście możemy temu zapobiec odpowiednio dbając o higienę jamy ustnej naszego psa. Jak zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego ? Co zrobić, by zęby naszego pupila zawsze były zdrowe?

Jak wygląda kamień nazębny? 

Kamień nazębny posiada szarawy lub brązowy kolor i ma twardą strukturę. Najczęściej występuje na brzegach dziąseł, częściowo także pod nimi. U wielu psów znaleźć go można niemal na każdym zębie. Kamień nazębny może skrywać się po wewnętrznej stronie zębów. Często kamieniowi nazębnemu towarzyszy dobrze wyczuwalny, przykry zapach z jamy ustnej.

Jak powstaje kamień nazębny u psa?

Kłopoty z zębami u psów zwykle rozwijają się powoli. Nasze czworonogi każdego dnia spożywają różnorodne pokarmy, których resztki mogą gromadzić się na zębach i w przestrzeniach międzyzębowych. Na ich podłożu dochodzi do tworzenia się płytki nazębnej, czyli miękkiego, lepkiego osadu, przylegającego do powierzchni zębów. Płytka nazębna zbudowana jest z matrycy złożonej z białek i węglowodanów oraz bakterii zasiedlających jamę ustną. Osad ten można jednak dość łatwo usunąć w sposób mechaniczny (np. poprzez szczotkowanie). Jeśli jednak płytka nazębna nie jest regularnie usuwana, z czasem ulega mineralizacji i przekształceniu w kamień nazębny. Jest on widoczny na psich zębach jako twardy, żółtawy lub brązowy nalot. Kamieniowi nazębnemu u psa często towarzyszy stan zapalny dziąseł, obfite ślinienie się i nieprzyjemny zapach z pyska. Choroby przyzębia u psów mogą prowadzić do ubytków w uzębieniu, kłopotów z gryzieniem, powstawania ropni, a nawet rozwoju chorób ogólnoustrojowych.
Problemy z zębami obserwuje się u ponad 80% psów powyżej 3. roku życia. Szczególnie narażone na kamień nazębny są czworonogi w podeszłym wieku oraz psy ras małych i miniaturowych (np. maltańczyki, jamniki). Tworzeniu się kamienia nazębnego sprzyja także dieta bazująca na miękkich i lepkich pokarmach, niewymagających gryzienia.
 JAK USUNĄĆ KAMIEŃ NAZĘBNY ?
Aby usunąć kamień nazębny, zwłaszcza taki, który już długo jest widoczny na psich zębach, należy udać się do lekarza weterynarii. Zabieg usunięcia kamienia (tzw. sanację) przeprowadza się u psa w pełnej narkozie, za pomocą skalera ultradźwiękowego. Sprzęt ten w bezpieczny sposób usuwa osad i kamień – zarówno z zewnętrznej strony zębów, jak i wewnętrznej. Dodatkowo na koniec zabiegu poleruje się szkliwo, co ma opóźniać odkładanie się nowego osadu. Nie ma się jednak co oszukiwać – bez prawidłowej higieny problem wcześniej czy później wróci.
JAK SAMEMU DBAĆ O  HIGIENĘ JAMY USTNEJ NASZEGO PUPILA ?
Podstawą profilaktyki dentystycznej u psów jest regularne oczyszczanie zębów z resztek pokarmowych i osadu.
Najbardziej efektywną metodą pielęgnacji zębów czworonogów jest czyszczenie ich przy pomocy szczoteczki i pasty do zębów. Zabieg ten najlepiej wykonywać codziennie – po ostatnim posiłku. Szczotkowanie zębów psa znacznie ułatwią nam odpowiednie akcesoria – szczoteczka nakładana na palec lub wyposażona w dwie główki (umożliwiająca jednoczesne wyczyszczenie powierzchni policzkowej i językowej/podniebiennej zębów). Do mycia zębów psa należy używać wyłącznie past lub żeli przeznaczonych dla zwierząt. Nie zawierają one niebezpiecznego dla zwierzaków fluoru. Warto sięgnąć po preparaty z dodatkami smakowymi, które ułatwią czworonogom ich zaakceptowanie. Szczotkowanie zębów pupila należy przeprowadzać ruchami okrężnymi, trzymając szczoteczkę pod kątem 45 stopni.

Mycie zębów to dla psa nowe i niekoniecznie miłe doświadczenie, dlatego warto jest nauczyć go pielęgnacji uzębienia poprzez zabawę. Jeśli to możliwe, zacznij dbać o jego zęby, gdy jest jeszcze szczeniakiem, wtedy taki zabieg pielęgnacyjny szybko stanie się dla niego rutyną. Zacznij od prostych ćwiczeń, takich jak otwieranie pyska i muśnięcie dziąseł palcami. Jeśli zwierzę pozwoli na dotyk, chwal je entuzjastycznie i przedłużaj ćwiczenia, stopniowo masując dziąsła okrężnymi ruchami. Zanim zaczniesz szczotkować mu zęby, powinieneś przyzwyczaić go do smaku pasty. Jeśli nasz pupil już na sam widok szczoteczki do zębów ucieka w najgłębszy kąt pokoju, do higieny jego jamy ustnej możemy wykorzystać preparaty w postaci proszku dosypywanego do wody lub pokarmu bądź sprayów rozpylanych na zęby. Znajdują się w nich substancje o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym (m.in. chlorheksydyna, laktoperoksydaza). Aplikowanie tego typu specyfików jest łatwe i nie wywołuje u zwierzaków dyskomfortu

W zapobieganiu kamieniowi nazębnemu u psa bardzo ważną rolę odgrywa higiena pasywna. Polega ona na podawaniu czworonogom przekąsek dentystycznych, pokarmów i zabawek do gryzienia, które wspomagają oczyszczanie zębów z osadu w sposób mechaniczny i biologiczny. Przysmaki dentystyczne i gryzaki dla psów charakteryzują się specyficzną strukturą i teksturą, dużą twardością oraz wyjątkowym kształtem. Zachęcają do długiego i intensywnego żucia, pobudzają wydzielanie śliny, wzmacniają mięśnie szczęki i żuchwy, poprawiają ukrwienie dziąseł. Przysmaki stomatologiczne zwykle zawierają też specjalne substancje czynne, które wspomagają higienę jamy ustnej. Znajdują się w nich m.in. polifosforany (wiążący wapń występujący w ślinie i ograniczające mineralizację płytki nazębnej), cynk (działający antybakteryjnie, przeciwdziałający powstawaniu kamienia nazębnego), ekstrakty roślinne (odświeżające jamę ustną, hamujące namnażanie się bakterii).
W utrzymaniu zdrowych zębów u psa pomaga także podawanie suchej karmy, która wymaga rozgryzania i ściera osad znajdujący się na zębach. Granulki karmy powinny być na tyle duże, by podczas gryzienia stykały się z zębem na całej powierzchni. Warto podawać również naturalne twarde przekąski np.: skóra jelenia, bydlęca, penis, uszy, ścięgna, żwacze wołowe, uszy królicze, które podczas dłuższego żucia i gryzienia ścierają kamień nazębny. W roli długotrwałego gryzaka dla psa świetnie sprawdzą się również poroże jelenia lub daniela, twarde gałęzie np. drzewa oliwnego lub korzenie wrzosowca, serki himalajskie. Gryzaki tego typu są niezwykle interesujące dla zwierząt,  bezpieczne i wytrzymałe, w związku, z czym zapewnia długie godziny zabawy połączonej z dbaniem o jamę ustną naszego pupila.

Warto wspomnieć, że ryzyko tworzenia się kamienia nazębnego maleje, jeśli zawarty w ślinie wapń nie odkłada się na zębach. Dlatego zadbaj o to, aby Twój pies miał stały dostęp do świeżej wody. Picie wypłukuje jamę ustną i zapewnia, że ślina psa nie jest zbyt zawiesista.

 

Czyste zęby u psa to nie tylko walor estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny: odkładająca się płytka bakteryjna z czasem może prowadzić do kamienia nazębnego, zapalenia dziąseł lub poważnych chorób ogólnoustrojowych. Istnieje wiele sposobów jak można zapobiegać temu problemowi dlatego pamiętajmy o regularnym kontrolowaniu stanu jamy ustnej naszego czworonożnego przyjaciela. W naszym sklepie Zoologia Rzeszów Jacek Fusiarz, Lwowska 6 szeroki wybór zabawek, gryzaków wspomagających oczyszczanie zębów z kamienia nazębnego oraz preparatów i akcesoriów dentystycznych. Wspólnie zadbajmy o zdrowie naszego pupila. Z chęcią odpowiemy na każde wasze pytanie. Serdecznie zapraszamy 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://zoologiarzeszow.pl/wp-content/uploads/2021/11/ZOOLOGIA_logotyp_1.png
O nas
Rzeszów, Lwowska 6, 35-301
+ 731 402 100
zoologia.rzeszow@gmail.com
Pon. - Pt. 9:00 - 19:00
Sob. 9:00 - 15:00
Niedz. - nieczynne