ŻABA ROGATA – WSZYSTKO O JEJ HODOWLI

25 kwietnia 2023by administrator0

Rogatka ozdobna, żaba rogata, (Ceratophrys ornata) – gatunek płaza bezogonowego z rodziny Ceratophryidae. Występuje w Argentynie, Urugwaju i Brazylii (Rio Grande de Sul). Dość łatwo adaptująca się do kontaktów z człowiekiem. W niektórych krajach znajduje się na liście zwierząt niebezpiecznych. Jej ugryzienie jest bolesne (porównywalne do ugryzienia toke), ale nie powoduje zagrożenia dla zdrowia człowieka. Osobniki, znajdujące się w handlu na rynku polskim najczęściej pochodzą z “czystych” hodowli czeskich lub rosyjskich. Żaby z rodzaju Ceratophrys nie są objęte konwencją CITES.

ŚRODOWISKO I TRYB ZYCIA

Zamieszkuje dno wilgotnych lasów tropikalnych, szczególnie miejsca o dużych wahaniach poziomu wody i oferujące liczne kryjówki (korzenie, muliste jamki itp.), niekiedy także na pampach. Jej siedlisko obejmują też łąki z efemerycznymi zbiornikami wodnymi,oraz przydrożne rowy i nawadniane pola uprawne. Przez większość czasu żaba rogata pozostaje zagrzebana w runie leśnym, lub ziemi, czekając za sposobność do ataku na przechodzącą ofiarę. Ożywia sie również w porze godowej, kiedy to wędruje do okolicznych drobnych zbiorników wodnych. Przy niekorzystnych warunkach środowiska (długotrwale susze) zagrzebuje się w ziemi i otacza warstwą śluzu oraz niezrzuconych wylinek co zabezpiecza ja przed wysychaniem. Wraz z nastaniem większej wilgotności budzi się z letargu i opuszcza kokon.

WYGLĄD
Rogatka ozdobna jest dużą żabą, dorastającą do 16 cm długości ciała przez samice i 10 cm przez samca. Ciało jest dosyć masywne o zaokrąglonym pokroju, dzięki czemu bardziej przypomina ropuchę. Sama głowa bardzo duża, szeroka i wyposażona w silne szczęki z wyrostkami, pomagającymi w utrzymaniu złapanej ofiary. Nad dużymi i wyłupiastymi oczami widnieją wyrostki, od których żaba wzięła swoją nazwę. Skóra jest brodawkowata na grzbiecie i gładka na stronie brzusznej. Ubarwienie zmienne, zwykle kolor skóry przyjmuje barwę zieloną i żółta, na tle czarnych, lub brązowych, podłużnych plam. Czasami na ciele żaby widnieją także czerwone, niewielkie plamy. U tego gatunku dosyć często występuje albinizm. W hodowlach spotykana szeroka gama zabarwień tej żaby.
Długosc zycia to ok. 7-8 lat. W niewoli mogą dożywać kilkunastu lat.
DYMORFIZM PŁCIOWY
Istnieją pewne oznaki dymorfizmu płciowego. Samce mają zwykle poduszeczki na przednich kończynach i nieco luźniejszą skórę na spodzie pyska, gdzie znajduje się worek głosowy. Samice są też znacznie większe od samców.
ROZMNAŻANIE
Okres godowy przypada po obudzeniu się żab z snu zimowego, czyli w okolicy lutego-marca . Żaba rogata zwykle przemieszcza się do najbliższego zbiornika wodnego. Samce zaczynają śpiewać, a ich głos słuchać z odległości kilkudziesięciu metrów. Po przyciągnięciu samicy głosem, zwykle zachodzi do ampleksusu. Samica składa 300-800 ziarenek skrzeku w partiach po 10-15, która od razu zapładniane są przez samca. Jajeczka mają średnice 2-3 mm w 5 mm śluzowatej otoczce. Po ok. dobie wykluwają się kijanki, które żywią się planktonem i drobną zawiesiną w wodzie. Przy niewystarczającym pokarmie, może zachodzić zjawisko kanibalizmu. Po ok. 4-5 tygodniach kijanki przechodzi metamorfozę w dorosłego osobnika. Młode żabki mają zwykle 1 cm długości, lecz bardzo szybko rosną. Dojrzałość płciową zwykle uzyskują w wieku 2-3 lat.
POPULACJA I ZAGROŻENIA
Płaz jest notowany jako bliski zagrożeniu. Gatunek zniknął już z dwóch miejsc w Urugwaju(Rocha i San Jose), a w Argentynie stał się płazem rzadko spotykanym. Głównym zagrożeniem dla tej żaby jest utrata siedliska, rozwój rolnictwa, przemysłu i budownictwa mieszkalnego zaburza coroczny cykl wahań poziomów wody. Jest także przedmiotem handlu międzynarodowego jako zwierze domowe, a ich skrzek sprzedawany w celach badawczych. Czasami bezpodstawnie prześladowana z przekonań iż jest jadowita.
ŻYWIENIE
Jak każdy drapieżnik, żaba rogata jest stworzeniem mięsożernym. Podstawą jej wyżywienia są owady, choć nie pogardzą też rybami. W prawidłowej hodowli tych zwierząt bardzo ważna jest też suplementacja witamin i minerałów – w ten sposób mają szansę uniknąć wielu chorób i nieprawidłowości rozwoju. Co je żaba rogata?
świerszcze – Są bardzo ruchliwe, przez co pobudzają myśliwskie instynkty drapieżnej żaby. Doskonale sprawdzają się jako pokarm dla młodych osobników, dzięki swoim niewielkim rozmiarom. Odpowiednie karmienie świerszczy, przed podaniem ich Twojej żabie, pomoże dostarczyć płazowi niezbędnych składników odżywczych.

Karaczany –  są świetnym posiłkiem dla młodych osobników, choć dorosłe też nimi nie pogardzą. Zróżnicowanie w wielkości tych owadów sprawia, że dopasowanie jej do wielkości płaza nie będzie problemem. Dzięki temu żaba łatwiej i szybciej je zje.

SzarańczaPrawdziwy przysmak młodych osobników. Wolą szarańczę zdecydowanie bardziej od larw mącznika, czy much po przeobrażeniu, choć oczywiście zależy to też w dużej mierze od indywidualnych upodobań osobniczych. Są bardzo wartościowym pokarmem dzięki dużej ilości białka.

Koniki polneTeoretycznie możesz też wybrać się na łąkę, by je samodzielnie nałapać, ale tutaj musisz być ostrożny – taki pokarm z łąk niekoniecznie musi być zdrowy. Musisz być pewien, że zbierasz je z łąk czystych, nieopryskanych i ekologicznych, bo tylko takie koniki polne są najzdrowsze dla Twojego płaza. Możesz je bez obaw podawać młodym osobnikom, sprawdzą się też w przypadku dorosłych żab.

Ryby, myszy i pisklętasą podstawą wyżywienia dorosłych osobników, podczas gdy za podstawowy element diety młodych uważa się jednak owady. Nie znaczy to oczywiście, że dorosła żaba pogardzi owadami – też je chętnie zje.

WITAMINY I MINERAŁY

Nie możesz o nich zapominać, bo ich niedobór jest bardzo groźny dla zdrowia Twojej żaby. Możesz podawać jej specjalne preparaty witaminowe, młodym możesz też podawać owady, wcześniej karmione odpowiednimi, pełnymi witamin owocami lub warzywami. Brak witamin może zaburzyć procesy metaboliczne w żabim organizmie.

Koniecznie pamiętaj o suplementach wapnia, na który żaby mają bardzo duże zapotrzebowanie – są podatne na osteomalację i krzywicę. Płazy nie są też w stanie samodzielnie syntetyzować witaminy A – należy ją dostarczać razem z niezbędnymi nienasyconymi kwasami tłuszczowymi.

TERRARIUM

Dla pary dorosłych osobników wystarcza 45/30/25 cm, młode osobniki trzymamy zazwyczaj pojedynczo w mniejszych (15/15/15 cm) plastikowych lub szklanych pojemnikach. Młode osobniki i samce lubią sobie czasami „podskoczyć” więc musimy terrarium zabezpieczyć przed ich ucieczką np. założenie siatki a lepiej (bo pomaga utrzymać wysoką wilgotność) szyby pod małym skosem (by utrzymać należytą wentylację).

Odpowiednim typem terrarium będzie akwaterrarium. Z dużą powierzchnią lądową i niewielkim basenikiem (tzn. takim, by żaba mogła w nim się swobodnie zanurzyć i poruszać). Jako podłoża używamy najczęściej odkwaszonego torfu z piaskiem, ziemie leśną. Żwirek i gruby piasek odradza się , ze względu na ostre krawędzie ziaren które mogą uszkadzić delikatną skórę płaza. Kępki mchu torfowca także doskonale spełniają funkcje podłoża. Podłoże musi być zawsze wilgotne i zawsze czyste. Dlatego terrarium zraszamy dwa razy dziennie świeżą wodą, a podłoże wymieniamy przynajmniej raz w miesiącu szczególnie w miejscach gdzie płazy lubią przesiadywać (a także wydalać nieczystości). Żywe rośliny ze względu na dużą wilgotność w terrarium dość dobrze się utrzymują. Można je umieścić poza dostępem żab albo umocnić ich systemy korzeniowe (np. kamieniami), by żaby ich nie wykopały.

Temperatura w okresie aktywności powinna stale wynosić 27-29°C w ciągu dnia. Natomiast w nocy należy ją obniżać do poziomu 22-24°C. Z kolei w okresie spoczynku zimowego obniża się ją do 18°C za dnia i do 16°C w nocy. Ten płaz egzotyczny wymaga ponadto, by wilgotność w terrarium była wysoka (80-90%), szczególnie w okresie ich aktywności. W czasie zimowania (okres spoczynku) może być nieco niższa – ok. 65%.  żaba rogata nie wymaga ponadto stosowania lamp UV.

ZIMOWANIE

Okres aktywności u żab rogatych przypada na okres marzec – wrzesień. Natomiast spoczynek zimowy trwa u tego gat. od października do końca lutego. Ten płaz egzotyczny wymaga, by obniżać mu wtedy temperaturę w terrarium do ok. 18°C w dzień i 14°C w nocy. Czas i intensywność oświetlenia należy skracać w tym czasie do 10 godzin i nie karmić też wtedy tych żab. Żaba rogata wymaga wtedy ponadto także nieco suchszych warunków bytowania. Najlepiej więc umieścić je w tym celu w płytkiej warstwie torfu lub ziemi ogrodowej. Uwaga jednak, aby warstwa ta nie była zbyt głęboka! Ma być tylko na tyle gruba, aby ta rogata żaba swobodnie mogła się w niej całkowicie zagrzebać. Zbyt gruba warstwa utrudnia natomiast kontrole stanu zdrowia posiadanych osobników i może doprowadzić do ich zbytniego odwodnienia, a nawet wyschnięcia.

Warto wiedzieć, że w naturze żaby rogate zagrzebują się jednak głęboko pod ziemią, gdzie tworzą wokół siebie kokon złożony z kilku wylinek swojej starej skóry. Taki kokon znakomicie izoluje je od niekorzystnych warunków zewnętrznych i pozwala przetrwać niesprzyjający okres suszy. Torf i ziemia ogrodowa w terrarium mają jednak inna strukturę niż taka naturalna gleba i nie pozwalają tym płazom wytworzyć odpowiedniego kokonu, więc ta zbyt luźna konsystencja podłoża może doprowadzić do zbyt szybkiej utraty wody z ciała hibernującej żaby. Aby temu zapobiec, należy, więc mieć, co jakiś czas kontrolować stan wszystkich zimujących osobników i co tydzień odpowiednio zraszać podłoże wokół nich.

CIEKAWOSTKA:

W wielu krajach uważana jest za zwierzę niebezpieczne, zagrażające zdrowiu, lub życiu człowieka, głównie ze względu na jej silne szczęki. Siła zacisku szczęk jest porównywalna z gekonem toke, lecz zwykle nie zagraża to zdrowiu człowieka. Także wydzielina skórna żaby nie jest toksyczna, lecz dla bezpieczeństwa należy zachować profilaktyczną higienę (umyć ręce po złapaniu żaby). W Polsce nie jest klasyfikowana jako niebezpieczna.

W naszym Zoologia Rzeszów Jacek Fusiarz, Lwowska 6 posiadamy szeroki zakres asortymentu do prawidłowej i bezpiecznej hodowli tego interesujacego płaza. Obecnie w sprzedaży posiadamy też samą żabe rogatą. Zachęcamy do odwiedzin, a w razie pytań służymy pomocą.

Serdecznie zapraszamy🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://zoologiarzeszow.pl/wp-content/uploads/2021/11/ZOOLOGIA_logotyp_1.png
O nas
Rzeszów, Lwowska 6, 35-301
+ 731 402 100
zoologia.rzeszow@gmail.com
Pon. - Pt. 9:00 - 19:00
Sob. 9:00 - 15:00
Niedz. - nieczynne